Image Gallery
  Print
Log In        Sign Up

To access presentations and images, please create a new user account with your email and a personal password. Click on SIGN UP above to register. If your email is already part of the system, you can access the site by clicking Log In.


Save PDF

Technical and Social Program

September 4 - 6, 2019. Hotel Sheraton Santiago, Chile

 

 

WEDNESDAY, SEPTEMBER 04

16:00-19:00 Registration, Foyer

18:00-18:30 Authors and Session Chair Coordination Meeting, Ballroom A & B

WEDNESDAY, SEPTEMBER 04
BALLROOM A & B
Inaugural Ceremony
19:00

Words of Welcome

  • Carlos Barahona, Sustainable Mining 2019 Executive Director; General Manager, Gecamin, Chile 
  • Bárbara Alcayaga, Sustainable Mining 2019 Program Director; Sustainability Consultant, Chile
  • Daniela Serra, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Academic, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Chile
  • Alex Godoy, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Director, Centro de Investigación en Sustentabilidad, Universidad del Desarrollo, Chile
  • Glen Corder, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Associate Professor, SMI-Centre for Mined Land Rehabilitation, The University of Queensland, Australia
  • Sarah Mackenzie, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Research Manager, SMI-Centre for Social Responsibility in Mining, University of Queensland, Australia
Opening Addresses

(SPA) "Mining Challenges: Balancing the Operation with a Sustainable Vision of the Development of the Industry and the Country"

Jorge Gómez, Sustainable Mining 2019 President; Executive President, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile


(SPA) "COP 25: Planning and Expectations" 

Andrés Landerretche, COP25 Presidency Coordinator, Ministry of the Environment, Government of Chile

20:00 - 21:00 Welcome Reception. Foyer. Courtesy of Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi
THURSDAY, SEPTEMBER 05
BALLROOM A & B
Plenary Session 1
Chair: Cristian Jaure, Manager, Land & Mineral Rights, Rio Tinto, Chile
08:20
Day 2 Program Update
08:30
(SPA) NuevaUnión: Sustainability Driven Approach Petri Salopera, Sustainability Director, NuevaUnión, Chile
09:00
(SPA) Más Alto: A Culture Change in Altonorte to Become a World Class Foundry

Beatrice Pierre, General Manager, Altonorte, Chile

09:30
(SPA) Energy Efficiency and Use of Renewable Energies in Antofagasta Minerals Diego Lizana, Deputy Manager of Energy Efficiency, Antofagasta Minerals, Chile
10:00 - 10:50 Coffee Break.
BALLROOM A
Session 1: Energy, Water Resources and Climate Change Management
Chair: Doug Aitken, Sustainability Project Leader, SMI-ICE, Chile
10:50
(SPA) Climate Change Initiatives and Commitments from Chile Copper Mining, Based on Climate Smart Mining from World Bank

Juan Pablo Rubilar and Carolina Aguayo, Corporation Alta Ley, Chile; and María Luz Farah, WSP, Chile

11:10
(SPA) The Use of Non-Conventional Renewable Energies in Chilean Copper Mining Rosana Brantes, COCHILCO, Chile; and Fernando Pino, Independent Consultant, Chile
11:30
(ENG) Contributing to SDG6 through Water, Sanitation and Hygiene (WaSH): Mining Opportunities and Risks Hayley Zipp and Hannah Clayton, International Council on Mining and Metals, UK; and Neil McIntyre, Kathryn Sturman, Liliana Pagliero and Glen Corder, The University of Queensland, Australia
11:50
(SPA) A New Approach towards Sustainable Water Use in the Aconcagua Basin-The Codelco Andina Water Quality Management System Humberto Rivas and Claudia Nuñez, Andina Division, Codelco, Chile
12:10
(SPA) Water Cycle Study in the Tilopozo Lagoon Ecosystem, Salar de Atacama, Chile Ramón Aravena, University of Waterloo, Canada; and Gonzalo Auria, Álvaro Henríquez and Corrado Tore, SQM Salar, Chile
12:30
(ENG) Synthetic Geomembranes Improve the Safety of Tailings Dams Gabriella Vaschetti, Pascual Perazzo and Marco Bacchelli, Carpi Tech, Switzerland; and Alberto Scuero, Carp Group, Switzerland
BALLROOM B
Session 2: Community Development and Collective Impact
Chair: Norman Gridley, Independent Consultant, Chile
10:50
(SPA) Newmont Goldcorp Sports Academies María De Gasperin, María Martínez and Lorena Granados, Peñasquito Mine, Goldcorp, Mexico
11:10
(ENG) Tourism as a Cleaner Production Tool in Mining Industry Silas Costa and Eduardo Braga, Universidade Federal do Rio Grande do Norte, Brazil; Lucas dos Santos, Universidade de São Paulo, Brazil; and Yago Pinto, Instituto Federal do Rio Grande do Norte, Brazil
11:30
(ENG) Culturally Sensitive Architectural Design and Stakeholder Engagement as Success Factors in Community Resettlement Etienne Joubert and Thabani Mlilo, Anglo American Platinum, South Africa; and Peter Rich, Peter Rich Architects, South Afric
11:50
(SPA) Resignification of Spaces for Community Strengthening and Development: The Case of the Toconao Mining Camp Alejandro Bucher, SQM Salar, Chile
12:10
(SPA) Codelco Promotes the Installation of Solar Heaters in the City of Calama Leonardo Herrera, North District, Codelco, Chile
12:30
(SPA) Collahuasi: Leading a Business of Excellence with Passion Paula Quinchel and Matías Aylwin, Cía, Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
BALLROOM C
Session 3: Land Rehabilitation and Remediation – I
Chair: Heather Jamieson, Professor in the Department of Geological Sciences, Queen’s University, Canada
10:50
(ENG) Mining Impacts to Geological Heritage of Jandaíra Formation, Northeast Brazil Terezinha Medeiros, Narla de Oliveira and João Saraiva, Instituto Federal do Rio Grande do Norte, Brazil; and Silas Costa, Universidade Federal do Rio Grande do Norte, Brazil
11:10
(ENG) Environmental Data Management System for Mine Site Remediation and Closure Anton Sizo, Ian Wilson and Elizaveta Petelina, Saskatchewan Research Council, Canada
11:30
(SPA) New Ecological Restoration Practices in Mine Closure Areas Iván Salas, Hudbay, Peru
11:50
(ENG) Planning for the Rehabilitation of a Drainage Adit at a Former Copper Mine Jana Heymann and Holmer Tscheschlok, CDM Smith, Germany; Roger Olsen, CDM Smith, USA; and Ruairi O’Carroll, CDM Smith, Ireland
12:10
(SPA) Partitioning of Potentially Toxic Elements and Environmental Risk Assessment in Copper Tailings from Chile David Rubinos, SMI-ICE, Chile; Óscar Jerez and Ursula Kelm, Universidad de Concepción, Chile; Giti Forghani, Shahrood University of Technology, Iran; and Mansour Edraki, Sustainable Minerals Institute, The University of Queensland, Australia
12:30
(SPA) Biodiversity Offsets and the Mitigation Hierarchy: Key Components for a Project Design and Implementation Victoria Alonso and Marcelo Ringeling, Templado, Chile
12:50-14:00 Lunch. El Bohío Park
BALLROOM A & B
14:00-15:40 Panel Discussion: Sustainability of the Mining Process: An Industry-wide Challenge
Chair: Alejandra Wood, Executive Director, Centro de Estudios del Cobre y la Minería, Chile
14:00

Introductory Presentation by Special Speaker:

Jorge Sanhueza, Climate Change and Traceable Copper Manager, Codelco, Chile

Panelists:

Alejandro Bucher, VP Environment, Communities and Technology, SQM Salar, Chile 

Paula Quinchel, Environmental Management Superintendent, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile 

Johannes Gediga, Vice President Mining, Metals and Manufacturing Goods and SoFi Sales, thinkstep, Germany

Martin Scheuerer, Director, ProTarget, Germany 

Jorge Sanhueza, Climate Change and Traceable Copper Manager, Codelco, Chile 

15:40 - 16:20 Coffee break. Foyer. Courtesy of CAMCHAL
BALLROOM A
Session 4: Emerging Technologies for Sustainable Mining
Chair: Alejandro Bucher, VP Environment, Communities and Technology, SQM Salar, Chile
16:20
(ENG) Kell Process: Efficient, Low-Energy Metals Recovery and Refining On-Site with Low Environmental Impact Lisa Smith, Mike Adams and Keith Liddell, Lifezone, Mauritius
16:40
(ENG) Selective Re-Mining of Tailings-Bodies and Separation of Valuable Elements from Heap Leaching Related Mine Waters: A Way of a More Sustainable Mining Nils Hoth, Maria Ussath, Marlies Grimmer and Janith Abeywickrama, TU Bergakademie Freiberg, Germany; Frank Haubrich, G.E.O.S. mbH, Germany and Ursula Kelm, Universidad de Concepción, Chile
17:00
(SPA) Chilean Artisanal Mining: A Gambling Scenario Constanza Espinoza, Jacopo Seccatore and Miguel Herrera, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile
17:20
(SPA) The Use of a Lithium Industry By-Product for Improved Mine Water Management through Dust Suppression Álvaro González, Carlos López and Marcelo González, Pontificia Universidad Católica, Chile; Doug Aitken, SMI-ICE, Chile; and Christian Heitzer, Universidad Santa María, Chile
17:40
(SPA) Phosphate-Assisted Phytostabilization of Sulfidic Pb-Zn Tailings Decreased Metals Biomobilization Felipe Saavedra, SMI-ICE, Chile; and Gordon Southam and Longbin Huang, The University of Queensland, Australia
18:00
(ENG) Minimizing Environmental Impacts through the Elimination of Tailings from Mining Operations Carlos Motta, Knowledge Direction, Brazil; Daniel Pereira, Juliana Monteiro, Livia Mello, Maria Siqueira, Rodrigo Gomes and Thaiza Bissacot, Nexa Resources, Brazil; and Marcus Fonseca, Universidade Federal do Rio de Janeiro, Brazil
BALLROOM B
Session 5: Prior Consultation, Inclusive Dialogue and Participation in Decisions
Chair: Daniela Serra, Coordinator of the Diploma in Responsible Mining, PUCV
16:20
(SPA) Building a Roadmap for Sustainable Development in the Province of Huasco Juan Carrasco, NuevaUnión, Chile
16:40
(SPA) Due Diligence in Human Rights and Business: Methodology for the Value Chain in Mining Vilma Pérez, Karla Benavides and Beatriz Sandoval, Arcadis, Chile
17:00
(ENG) Integration of Local Knowledge Key to Effective Remediation of Legacy Uranium Mine Sites Ian Wilson and Joseph Muldoon, Saskatchewan Research Council, Canada
17:20
(SPA) Resettlement: A Platform for Conflict Resolution, Human Rights Promotion and Sustainable Development Edwin Urresta, Environmental Resources Management, Mexico; José Tovar, Alamos Gold, Mexico; and Casey Luongo, Environmental Resources Management, Canada
17:40
(ENG) The Canary in the Cage: Community Voices and Social License to Operate in Central Eastern Europe Cathryn MacCallum, SRK Consulting, UK; and Mark Proctor, Swansea University, UK
18:00
(SPA) Early Community Participation in NuevaUnión Project Eliana López, NuevaUnión, Chile
BALLROOM C
Session 6: Land Rehabilitation and Remediation – II
Chair: Glen Corder, Associate Professor, SMI-CMLR, The University of Queensland, Australia
16:20
(ENG) Alternative Closure Methods for Mine Openings at Remote Legacy Mines David Sanscartier and Patty Ogilvie-Evans, Saskatchewan Research Council, Canada
16:40
(ENG) Mining and Geoconservation in Seridó Geopark Project, Northeast Brazil Silas Costa and Marcos Leite, Universidade Federal do Rio Grande do Norte, Brazil; and Robson de Oliveira and Terezinha Medeiros, Instituto Federal do Rio Grande do Norte, Brazil
17:00
(ENG) Former Lorado Uranium Mill Site Remediation Project Ian Wilson, Elizaveta Petelina and Skye Ketilson, Saskatchewan Research Council, Canada
17:20
(ENG) The German Wismut Environmental Remediation Program: Status and Challenges Andrea Kassahun and Michael Paul, Wismut GmbH, Germany
17:40
(ENG) Planning Radiological Risk Mitigation for Remediation of Abandoned Uranium Mines Elizaveta Petelina, David Sanscartier and Alexey Klyashtorin, Saskatchewan Research Council, Canada
18:00
(SPA) Midterm Environmental Strategy for Port Facility and Desal Plant in Caldera Bay Jorge Bravo and Humberto Espejo, Candelaria Mine, Lundin Mining, Chile
18:20 - 19:30 Networking Cocktail. Foyer
FRIDAY, SEPTEMBER 06
BALLROOM A & B
Plenary Session 2
Chair: Petri Salopera, Sustainability Director, NuevaUnión, Chile
08:20
Day 3 Program Update
08:30
(ENG) Global Drivers and Trends for Sustainable Mining: Why Mining with Principles is Critical to the Industrys Continued Success (Via streaming) Nicky Black, Director of Environmental Stewardship and Social Progress, ICMM, UK
09:00
(SPA) Advances and Evolution of Relations with Communities: Teck Experiences in Chile Herman Urrejola, Social Responsibility and Communities Manager, Teck, Chile
09:30
(SPA) Keys to Understanding the Quintero Puchuncaví Crisis Cristhian de la Piedra, Manager of Sustainability and External Affairs, Ventanas Division, Codelco, Chile
10:00 - 10:50 Coffee break. Foyer. Courtesy of Black&Veatch
BALLROOM A
Session 7: Environmental Impact Assessment
Chair: Alexandra Belaúnde, Environment Manager, Arcadis, Chile
10:50
(ENG) The Role of Good Environmental Data Management in Reducing Risk and the Challenges Involved Henrik Frijs, Phil Ely, Javier Murdocca and Lindsay Danyluk, EHS Data, UK
11:10
(ENG) Remote Sensing uses in Evaluation of Environmental Impacts and Degraded Areas Rehabilitation Yago Pinto, Terezinha Neta, Joao de Sousa and Mauro Meyer, Insitituto Federal do Rio Grande do Norte, Brazil; and Silas Costa and Christian Rocha, Universidade Federal do Rio Grande do Norte, Brazil
11:30
(ENG) The Effects of Metal-Bearing Mine Dust on Surface Water Chemistry Amy Cleaver and Heather Jamieson, Queen’s University, Canada; and Philippa Huntsman and Carrie Rickwood, Natural Resources Canada
11:50
(ENG) Environmental Risk Associated with Modern and Historic Dispersal of Arsenic-Bearing Dust from the Giant Gold Mine, Canada Heather Jamieson, Alexandra Bailey, Cristopher Schuh, Kirsten Maitland and Jon Oliver, Queen’s University, Canada; and Michael Palmer, Carleton University, Canada
12:10
(SPA) Chilean Entities of Environmental Inspection and Certification: Challenges and Opportunities for Improvement Sebastián Rebolledo and Nicolás Espinoza, Eelaw Environment and Energy Legal Advice, Chile
12:30
(SPA) Microbial Taxonomic and Metabolic Diversity in Gypsum Evaporites in Salar de Llamara Cecilia Demergasso, Roberto Véliz and Alex Echeverría, Universidad Católica del Norte, Chile; Lorena Escudero, Centro de Investigación Científica y Tecnológica para la Minería, Chile; and Ismael Aracena, SQM, Chile
BALLROOM B
Session 8: Sustainable Development and Corporate Strategy
Chair: Juan Carlos Jofré, Sustainability Manager, Sierra Gorda SCM, Chile
10:50
(SPA) A Territorial Approach to Corporate Social Responsibility in Extractive Industry: The Case of Fruta del Norte Patricio Carvallo, Insuco, Ecuador; Guillén Calvo, Insuco, Colombia; and Nathan Monash and Juan José Herrera, Lundin Gold, Ecuador
11:10
(ENG) Integrated Risk Management of the Quellaveco Project in Peru Norman Gridley, Independent Consultant, Chile
11:30
(SPA) Environmental Compliance Strategies: Overview and Proposals to Promote the Use of Collaborative Approaches Ivette Cárdenas and Paulina Riquelme, Eelaw Environment and Energy Legal Advice, Chile
11:50
(SPA) Lessons Learned from Caserones Project: from “Regalito” to “A Permanent Challenge” Ana Zúñiga and Gonzalo Araujo, Caserones, SCM Minera Lumina Copper, Chile
12:10
(SPA) Narrowing Gaps for Social Risk Prevention: Social Management Systems Integration Patricia Díaz and Filipa Vicente, ERM, Peru
12:30
(SPA) Involvement in Projects that have an Impact on Resettlement: Dialogue of Knowledge Jorge Ávila and Ricardo Ibarra, Arcadis, Chile
BALLROOM C
No Session
10:50
No Session
11:10
No Session
11:30
No Session
11:50
No Session
12:10
No Session
12:30
No Session
12:50-14:00 Lunch. El Bohío Park
BALLROOM A
Session 9: Procurement, Human and Indigenous Rights
Chair: Sarah Mackenzie, Research Manager, SMI-CSRM, University of Queensland, Australia
14:00
(ENG) Etuaptmumk: From Framework to Praxis in Mining Education Anne Johnson, Queen's University, Canada
14:20
(SPA) Participatory Water Monitoring Involving Communities in Managing Our Impacts Juan Pablo Vega, Teck, Chile
14:40
(SPA) Valuable Ideas Program at the Peñasquito Mine María De Gasperin and María Martínez, Peñasquito Mine, Goldcorp, Mexico
15:00
(SPA) Development of Local Suppliers at Teck Carmen de Andacollo Marcelo Stefanini and Miguel Muñoz, Minera Carmen de Andacollo, Teck, Chile
BALLROOM B
Session 10: Innovation in Management Systems and Social Evaluation
Chair: Marcela Sepulveda, Stakeholder Engagement Manager, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
14:00
(ENG) Sustainability Assessment for Mine Remediation Elizaveta Petelina, David Sanscartier and Susan MacWilliam, Saskatchewan Research Council, Canada; and Reanne Ridsdale, University of Saskatchewan, Canada
14:20
(ENG) Case Study-Environmental Recovery in Permanent Preservation Area after Emergency Intervention in the Santo Antônio Do Grama's Creek-Minas Gerais, Brazil Rogério Vasconcellos and Gabriel Mendonça, Anglo American, Brazil; and Marcelo Simões, Vanessa  Maffia and Elizabeth Neire, Agroflor Engineering and Environment, Brazil
14:40
(ENG) Social Change Assessment: Integrating Social Science, Spatial Analysis and Participatory Approaches to Enhance Social Impact and Risk Management of Mining Projects or Operations Danielle Crawford, OceanaGold Corporation, Australia; Dirk Arts, Social Performance of Extractives, Peru; and Alex Lechner, University of Nottingham, Malaysia
15:00
(ENG) Contributions of Environmental Licensing Activities to Mining Areas for Discovery of Species and Update of Phytogeography Regarding Endemic Species Otávio Ribeiro, Rupestris Biotechnology, Brazil; Elizabeth Neire and Marcelo Simões, Agroflor Engineering and Environment, Brazil; Gilcimar Oliveira, Anglo American, Chile; and Rogério Vasconcellos, Anglo American, Brazil
BALLROOM C
No Session
14:00
No Session
14:20
No Session
14:40
No Session
15:00
No Session
15:20-15:40 Coffee Break. Foyer. Courtesy of Black&Veatch
BALLROOM A & B
Plenary Session 3
Chair: Valentina Santelices, Independent Consultant, Chile
15:40
(SPA) Albemarle and the New Lithium Mining: Dialogue + Sustainability + Shared Value Ellen Lenny-Pessagno, Country Manager, Albemarle, Chile; and Ana Ramos, Vice President, Council of Atacameños Peoples, Chile
16:10
(SPA) Ayllu Solar: The Strength of the Sun for Productive Solutions in Communities Rodrigo Palma, Director, Solar Energy Research Center, Chile
16:40
(SPA) Mining for Sustainability: The Challenge of Los Bronces Leonel Sierralta, VP of Environment and Permits, Anglo American, Chile
BALLROOM A & B
Closing Ceremony
17:10
Congress Balance and Final Comments
  • Carlos Barahona, Sustainable Mining 2019 Executive Director; General Manager, Gecamin, Chile 
  • Bárbara Alcayaga, Sustainable Mining 2019 Program Director; Sustainability Consultant, Chile
  • Juan Palma, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Academic, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Chile
  • Alex Godoy, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Director, Centro de Investigación en Sustentabilidad, Universidad del Desarrollo, Chile
  • Glen Corder, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Associate Professor, SMI-Centre for Mined Land Rehabilitation, The University of Queensland, Australia
  • Sarah Mackenzie, Sustainable Mining 2019 Co-Organizer; Research Manager, SMI-Centre for Social Responsibility in Mining, University of Queensland, Australia
THURSDAY, SEPTEMBER 05
BALLROOM
Poster Session - Foyer
(SPA) Guide to Elaborate a Sustainability Report for Medium Scale Mining Fanny Borge, Universidad de La Serena, Chile
(SPA) Recovery Metals as Gold, Silver and Copper from Urban Mining in Chile María Cid, Universidad de Las Américas, Chile