Image Gallery
  Print
Log In        Sign Up

To access presentations and images, please create a new user account with your email and a personal password. Click on SIGN UP above to register. If your email is already part of the system, you can access the site by clicking Log In.


Save PDF

Congress Program

November 30 - December 2, Hotel Enjoy, Antofagasta, Chile

naltrexone buy online canada

buy naltrexone online india mitateren.com

buy prozac without rx

buy prozac no prescription

mixing melatonin and weed

melatonin and weed combination jerryhuang.net

abortion pill where to buy

buy abortion pill kit online link

cost of generic lexapro at walmart

lexapro generic

WEDNESDAY, NOVEMBER 30

16:00-19:00 Registration, Foyer 

18:00-18:30 Authors and Session Chair Coordination Meeting, Ballroom A

SATURDAY, NOVEMBER 30
Ballroom A & B
Inauguration Ceremony
19:00
Words of Welcome

Carlos Barahona, Automining 2016 Executive Director, General Manager, Gecamin, Chile
Luis Bergh, Automining 2016 Co-Chair, Professor, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
Luis Sánchez, Automining 2016 Chair, Operations Manager, Minera Centinela, Antofagasta Minerals, Chile

Opening Address:  (SPA) Digital Transformation and Automation for Mining Business

Marco Orellana, Corporate Manager of Information, Communication, Automation and Robotics Technology, Codelco, Chile

20:00-21:00 Welcome Reception Foyer
SUNDAY, DECEMBER 01
Ballroom A & B
Plenary Session 1
Chair: Daniel Silva, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
08:20
Day 1 Program Update Victor Babarovich, Automining 2016 Technical Coordinator, Gecamin, Chile
08:30
Advanced Process Control at Minera Escondida: Past, Present & Future Pablo Espinoza, Senior Process Control Engineer, Minera Escondida, BHP Billiton, Chile
09:00
Integrated Flotation Plant Control: Challenges and Opportunities Luis Bergh, Professor, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
09:30
State of the Art of Automation at Collahuasi: A Proposal for Future of Mining Processes Operation Marcelo Jara, Superintendent of Automation, Instrumentation and Control, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
10:00-10:50 Poster Session and Coffee Break (Foyer)
Ballroom A
Session 1: IT Management, Advances in IT, Internet of Things (IoT)
Chair: José García, Telefónica, Chile
10:50
(SPA) Remote Reliability Centers for Asset Monitoring through Predictive Analytics Pierre de Lamberterie, Pablo Vera, Marcos Castro, Héctor Leiva and Victor Peña, Emerson Process Management, Chile
11:15
(ENG) Industrial Internet of Things (IIoT) is Transforming the Mining Landscape Constantino Seixas, Accenture, Brazil
11:40
(SPA) Transference of Online Mine Block Model Information into PI-System Cristian López, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile; Presented by René Varas, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
12:05
(SPA) How the Internet of Really Important Things is Transforming Industrial Plant Reality Christiana Sarmento, Javier Aguilera, Felipe Rezende de Carvalho and Bernardo Torres, GE Digital Mine, Brazil
Ballroom B
Session 2: Process Modeling, Advanced Control and Process Optimization
Chair: Daniel Silva, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
10:50
(SPA) Optimal Control in Pumping Stations Freddy Milla and Manuel Duarte-Mermoud, Advanced Mining Technology Center and Department of Electrical Engineering, Universidad de Chile
11:15
(SPA) Dynamic Simulation for Roasting Process Mallén Gajardo, El Teniente Division, Codelco, Chile; and Neliana D’alessandri, Schneider Electric, Chile
11:40
(SPA) Advanced Primary Crusher Control Strategy Using a Hybrid Control System (MPC-Expert) Dalibor Dragicevic, Marcelo Jara, César Garrido and Freddy Gómez, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
12:05
(SPA) Advanced Process Control at Codelco Ministro Hales: The Roasting Plant Stabilization Case Javier Ortiz, Rodrigo Pozo, Jorge Etcheverry and Carlos Caballero, Ministro Hales, Codelco, Chile; Francisco Ibarra and Jorge Muratt, Honeywell, Chile
12:30-14:00 Lunch, Menorca Ballroom
Ballroom A
Session 3: Instrumentation and Sensors
Chair: Freddy Gómez, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
14:00
(ENG) A Framework of Sorting Technologies and its Applicability to Copper Mining Moulay Akhloufi, University of Moncton, Canada; Gabriela Gondeck, Christopher Nikulin, Eduardo Pinones, Eduardo Vera and Marcos Zúñiga, Universidad Técnico Federico de Santa María, Chile
14:25
(SPA) Physical Ladle Tracking Federico Ahualli and Juan Sagasti, Australtek, Argentina; Steven Meyer and Francesco Memoli, Tenova Core, USA; Presented by Cesar Agostino, Australtek, Argentina
14:50
(ENG) Survey of Real-Time Individual Cyclone Particle Size Tracking (PST) in Multiple Concentrators Christian O’Keefe, Robert Maron, Dylan Cirulis and Juan Medina, CiDRA Minerals Processing, USA
15:15
(SPA) On Line Analyzer for Acid Mist Concentration in Electro Wining Copper Refineries: Innovation Case Claudio Acuña, Universidad Técnico Federico Santa María, Chile; Claudio Leiva and Pablo Campos, Universidad Católica del Norte, Chile
Ballroom B
Session 4: Safety and Environment, Process Monitoring Systems
Chair: Gonzalo Montoya, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
14:00
(SPA) A New Industrial Image Analysis System for Particle Size Distribution Measurement Luis Nieto, Metso, Chile; Michael Wortley, Metso, Australia; Janne Kytökari, Metso, Finland
14:25
(SPA) Operational Alarms in Electric Shovels Osvaldo Alvarez and Cristian López, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
14:50
(SPA) Augmented Reality for Integrated Slope Monitoring Rolando Moreno and Mauricio Vargas, Ti-Mining, Chile; Ricardo Rivera, Coasin, Chile
15:15
(SPA) Radar: Revival of an Old Technology for Mining Excellence Christian González, Indurad, Chile; Christian Augustin and Matthias Schönhofer, Indurad, Germany
15:40-16:20 Poster Session and Coffee Break Foyer
Ballroom A
Session 5: Process Modeling, Advanced Control and Process Optimization
Chair: Claudio Acuña, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
16:20
(SPA) Improving Advanced Grinding Control for Better Mineral Throughput, Size Classification and Cu Recovery Bill Gough, Andritz, Canada; Daniel Silva, Minera Los Pelambres, Chile; Tomás Carricajo, Andritz, Chile; Andrés Chacc, MINEVO Technologies, Chile
16:45
(SPA) Supervisory Control of Pilot Jameson Flotation Cell Luis Bergh, Juan Yianatos and Andrés Ulloa, Universidad Técnica Federico de Santa María, Chile
17:10
(ENG) PID Tuning Method for Feed Rate Control in Apron Feeders Applied to a Bauxite Washing Plant Guilherme Silva, Monica Paiva and Diogo Castro, Alcoa, Brazil
17:35
(SPA) Advanced Control MPC Philosophy and Implementation: A High Density Tailing Thickener Challenge César Jiménez, Minera Centinela, Antofagasta Minerals, Chile
Ballroom B
Session 6: Artificial Intelligence, Robotic, Mechatronic and Teleoperation
Chair: Mallén Gajardo, El Teniente Division, Codelco, Chile
16:20
(SPA) Robust Autonomous Navigation for Underground Vehicles Javier Ruiz del Solar, Paul Vallejos and Mauricio Correa; Advanced Mining Technology Center - Universidad de Chile
16:45
(SPA) Robotics: From Chile to the United States Rodrigo Madariaga, Luis Baeza and Igor Elias, MIRS, Chile
17:10
(SPA) Autonomous LHD Loading Rodrigo Asenjo, Audrey Boulard, Mauricio Mascaró, Carlos Tampier and Javier Ruiz del Solar, Advanced Mining Technology Center, Universidad de Chile; Presented by Paul Vallejos, Advanced Mining Technology Center, Universidad de Chile
17:35
(SPA) Remote Operation of Ministro Hales Division from Codelco Chile Jorge Tapia, Ministro Hales Division, Codelco, Chile; Aldo Bonomelli, Codelco, Chile; and José Gatica, Honeywell/Kairos Mining, Chile
18:00-19:30 Cocktail Foyer
MONDAY, DECEMBER 02
Ballroom A & B
Plenary Session 2
Chair: Luis Bergh, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
08:20
Day 2 Program Update Víctor Babarovich, Automining 2016 Technical Coordinator, Gecamin, Chile
08:30
Collaboration Opportunities using IOT in Mining Fernando Romero, Operational Systems and Technologies Manager, Anglo American, Chile
09:00
Evolution of Expert Systems and Search of Optimum Operational Conditions Mauricio Estrada, Regional Manager, Advanced Systems, SGS Minerals, Chile
09:30
Future Automated Mine Operation Javier Ruiz del Solar, Executive Director, Advanced Mining Technology Center, Universidad de Chile
10:00-10:50 Poster Session and Coffee Break Foyer
Ballroom A
Session 7: Process Modeling, Advanced Control and Process Optimization
Chair: Rubén Osorio, Minera Centinela, Antofagasta Minerals, Chile
10:50
(SPA) Optimizer MPC in Rougher Flotation Cells Cristian Troncoso, René Varas and Cristian López, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
11:15
(SPA) Expert Control Strategy for a Flotation Plant Based on Simulators Luis Bergh, Juan Yianatos and Cristian Cortés, Universidad Técnica Federico de Santa María, Chile
11:40
(ENG) Operator Training of a Copper-Molybdenum Concentrator Using a Real-Time Dynamic Simulation Avinash Tripathi and Rodrigo Gracia, Andritz, Chile; Amitha Asokkumar, Andritz Technology, India; Cesar Garrido and Marcelo Jara, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
12:05
(SPA) Real Time Energy Management for Mineral Milling Plants Jorge Cáceres, DICTUC, Chile; Aldo Cipriano, Pontificia Universidad Católica, Chile
Ballroom B
Session 8: Business Intelligence, Excellence and Operational Continuity
Chair: Víctor Babarovich, Gecamin, Chile
10:50
(SPA) Accreditation and Card Issuing of Individuals, Companies and Vehicles in Codelco Alberto Matus, Codelco, Chile
11:15
(SPA) Digital Turnaround: Disruptive Technologies Driving Safety and Productivity Improvements in Turnarounds, Shutdowns and Outages Eduardo Rojas and Ilich Perez, Accenture, Chile
11:40
(SPA) Estimating Truck-Crusher Time of Arrival using a Discrete Event Simulator Marcos Fuentes, Francisca Gallardo and Ricardo Cerna, Ti-Mining, Chile
12:05
Operational Efficiency Through Internet of Things and Advanced Analytics Solutions Wilson Chiesa, Solutions Sales Manager, Microsoft, Chile
12:30-14:00 Lunch
Ballroom A & B
Panel Discussion
14:00
Productivity and ITC & AR
Chair: Luis Sánchez, Operations Manager, Minera Centinela, Antofagasta Minerals, Chile
  • Aldo Bonomelli, Automation Project Manager, Codelco, Chile
  • Fernando Romero, Principal Advanced Process Control, Anglo American, Chile
  • Sergio Silva, TICA Manager, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
  • Rodrigo O’Ryan, Business Development Manager, Metso Chile
Ballroom A & B
Closing Ceremony
15:30
Congress Balance and Final Comments

Carlos Barahona, Automining 2016 Executive Director, General Manager, Gecamin, Chile
Javier Ruiz del Solar, Automining 2016 Co-Chair, Executive Director, Advanced Mining Technology Center - Universidad de Chile
Luis Bergh, Automining 2016 Co-Chair, Professor, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
Víctor Babarovich, Automining 2016 Technical Coordinator, Gecamin, Chile
Luis Sánchez, Automining 2016 Chair, Operations Manager, Minera Centinela, Antofagasta Minerals, Chile