Print        Save PDF

lexapro side effects in women

lexapro side effects in men click here lexapro side effects weight gain

buy low dose naltrexone

where to buy naltrexone read here buy naltrexone without prescription

buy naltrexone from trusted pharmacy

can you buy naltrexone over the counter

fluoxetine

fluoxetine lunchroomtasty.nl

nizoral

nizoral

cozaar

cozaar fontanerosenmalaga.es

protonix

protonix

lasix

lasix 3xi.dk

xarelto

xarelto click

where to buy abortion pill in usa

abortion pill online usa

abortion pill online usa

abortion pill online usa

buy low dose naltrexone online

buy naltrexone

where to buy fluoxetine online

buy fluoxetine online no prescription website

surgical vs medical abortion

medical vs surgical abortion cost sharpfellows.com

Congress Program

May 18 - May 20, 2016. Hotel Grand Hyatt Santiago, Chile

 

WEDNESDAY, MAY 18

16:00-19:00 Registration, Foyer

18:00-18:30 Authors and Session Chair Coordination Meeting, Ballroom A

MONDAY, MAY 18
BALLROOM A & B
Inauguration Ceremony
19:00
Words of Welcome
  • Jacques Wiertz, Waterinmining 2016 Technical Coordinator, Gecamin and Universidad de Chile
  • Virginia Ciminelli, Waterinmining 2016 Co-Chair, Director, National Institute of Science and Technology on Mineral Resources, Water and Biodiversity, INCT-Acqua, Brazil
  • Neil McIntyre, Waterinmining 2016 Co-Chair, Program Leader, Regional Water and Land Resources, Centre for Water in the Minerals Industry, SMI, The University of Queensland, Australia

Opening Address

Water, a Public Good and a Strategic Element for Development 

Mauricio GironásWaterinmining 2016 Chair, Concentrator Plants and Port Manager, Candelaria and Ojos del Salado Mines, Lundin Mining, Chile

20:00 - 21:30 Welcome Reception. Foyer
TUESDAY, MAY 19
BALLROOM A & B
Plenary Session I
Chair: Virginia Ciminelli, Director, National Institute of Science and Technology on Mineral Resources, Water and Biodiversity, INCT-Acqua, Brazil
08:20
Day 2 Program Update Jacques Wiertz, Waterinmining 2016 Technical Coordinator, Universidad de Chile
08:30
(SPA) Candelaria Mine: Excellence in Water Management

Humberto Espejo, Hugo Jiménez and Mauricio Gironás, Candelaria Mine, Chile

09:00
(ENG) Water Stewardship: A Practical Handbook for Operations Kristina Ringwood, Independent Environmental Consultant; Blair Douglas, BHP Billiton Iron Ore; Claire Cote, Anglo American; Mike Harold, Rio Tinto Iron Ore; Neil McIntyre, Centre for Water in the Mining Industry,  SMI, The University of Queensland; and Michael Butcher, Newcrest Cadia Mine, Australia
09:30
(SPA) Water Policy for National Development Reinaldo Ruiz, Presidential Delegate for Water Resources, Chilean Government, Chile
10:00 - 10:50 Poster Session and Coffee Break. Foyer.
BALLROOM A
Session 1: Integral Water Management Throughout the Mining Life Cycle
Chair: Emilio Gabbrielli, Toray Membrane, USA
10:50
(SPA) Guide to Ensure the Quality of “Deliverables” in Water Resources for Main Stages of Mining Projects Nicolás Iturra, Vice-presidency of Projects, Codelco, Chile
11:10
(ENG) Improvements in Satellite Image Technology and Processing for Environmental Characterization Michael Rosko and Janis Blainer-Fleming, Montgomery & Associates Consultores, Chile and USA
11:30
(ENG) Sustainable Water Management Planning For Minerals Development in The Philippines Ian Callow, Centre for Water in the Minerals Industry, University of Queensland; William Meynink, Mine Water Specialists International; Steve Dobos, Dobos and Assn., Australia; Kate Patterson,  Klohn Crippen Berger, Canada; Elvie Ganchero, Syngenta, Singapore; and Sol Tupas and Myra Altobano, Sagittarius Mines, Philippines  
11:50
(ENG) Water Management Challenges of Rapidly Developing Mining Economies: A Case Study of Mongolia Neil McIntyre and Nevenka Bulovic, Centre for Water in the Minerals Industry, SMI, University of Queensland;  Phillip McKenna, Centre for Mined Land Rehabilitation, SMI, The University of Queensland; and Isabel Cane, Centre for Social Responsibility in Mining, SMI, The University of Queensland, Australia
12:10
(ENG) Synthetic Precipitation and Streamflow Generation for a Mine Water Balance in the Tropics Kate Patterson, Klohn Crippen Berger, Canada
BALLROOM B
Session 2: Mine Dewatering
Chair: Laura Vitoria, SGA, Chile
10:50
(SPA) Modeling Fractured Rock Heterogeneity in an Open Pit Mine: Groundwater Model Calibration Using Pilot Points Claudia Martínez, Tomás Opazo and Cristian Pereira, SRK Consulting; and Rodrigo Cañete, Anglo American, Chile
11:10
(ENG) Assessment of Feasibility Dewatering for Star and Orion South Pits and Hydrogeological Impacts Vladimir Ugorets, Cristian Pereira, Claudia Martínez, SRK Consulting, USA and Chile; and Ethan Richardson, Evenstone Environmental Management, Canada
11:30
(SPA) Slope Stability Management: Coupling Deformation Measurements with Pore Pressure Data Using Novel Networked Smart Markers Platform Esther Sánchez and Osvaldo Fredes, Universidad de Chile; Eleonora Widzyk-Capehart, Advanced Mining Technology Center (AMTC); Jeff Poulson and Simon Steffen, Elexon, Australia; and Felip Ortuño, Itasca, Chile
11:50
(ENG) Glassbead Filter Pack Media: Technical and Economic Benefits Reinhard Klaus, Sigmund Lindner, Germany
12:10
(SPA) FEFLOW - FEPEST and Open Pit Dewatering: New Tools for Evaluating Uncertainty in Mine Dewatering Rates and Optimizing the Cost Effectiveness of Field Characterization Programs Robin Dufour, DHI, Peru
12:40-14:00 Lunch. Poolside Terrace
BALLROOM A
Session 3: Cost-Effective Water Management
Chair: Christian Cintolesi, Anglo American, Chile
14:00
(ENG) Cost-Effectiveness of Strategies to Reduce Water Consumption in Mining Douglas Aitken and Alex Godoy-Faúndez, Universidad del Desarrollo; and Diego Rivera, Laboratory of Comparative Policy in Water Resources Management, Universidad de Concepción, Chile
14:20
(SPA) Economic Evaluation of Alternatives for Using Desalinated and Non-Desalinated Seawater in Cu/Mo Flotation Plants Fernando Concha, Sergio Castro and Marcelo Vergara, Water Research Centre for Agriculture and Mining (CRHIAM), Universidad de Concepción, Chile
14:40
(SPA) Water Conveyance Systems for Off-Grid Locations Ignacio Goic, General Electric International, Chile
15:00
(ENG) A Half MGD Scale Demonstration of an Innovative Energy Efficient Submerged MF/UF Membrane System Hyung keun Roh, Gunmyung Lee and Jaeho Ho, Doosan Heavy Industries and Construction, Korea
15:20
BALLROOM B
Session 4: Mine Water and Effluent Characterization
Chair: Andreina García, Advanced Mining Technology Center (AMTC), Chile
14:00
(SPA) Assessment of Acid Mine Drainage Toxicity by Bioassays Soledad Chamorro and Gladys Vidal, Engineering and Environmental Biotechnology Group, Universidad de Concepción, Chile; Carlos Barata, Benjamín Piña and Marta Casado, IDAEA-CSIC, Spain; and Alex Schwarz, Hydraulic and Environmental Laboratory, Universidad de Concepción, Chile
14:20
(SPA) Drainage Behavior of a Leach Dump into Natural Ground as Observed by Electric Resistivity Tomography Sven Herlitz, AguaEx Geociencias, Chile
14:40
(SPA) Combined Hydrochemical and Isotopic Determinations in Groundwater to Assess the Effectiveness of Mitigation Measures Jordi Guimerà, Sebastián García, Zófia Wáckzek, Leonardo Navarro, Pilar Enguita, Amphos 21 Consulting, Chile; and José Luís Delgado and Martin Brown, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
15:00
(SPA) ) Assessment of Surface Waters and Solid Wastes to Identify Contamination in the Palca Abandoned Mine Environment, Puno Region, Peru Sheyla Palomino, Ana Condorhuaman, Miguel Chumbe, Franz García, Naysha Luque and José Luis Moreno, Geological Mining and Metallurgical Institute, Peru; and Mansour Edraki and Corinne Unger, SMI, The University of Queensland, Australia
15:20
(ENG) Hydrochemical Assessment of Surface Water nearby an Uranium Mine Carlos Carvalho Filho, Rubens Moreira, Helena Palmieri, Pedro Dutra, Centro de Desenvolvimento da Tecnologia Nuclear; and Otávio Branco, Universidade Federal de Juiz de Fora, Brazil
15:40-16:20 Poster Session and Coffee Break. Foyer.
BALLROOM A
Session 5: Desalinization and Seawater Use
Chair: Fernando Concha, Universidad de Concepción, Chile
16:20
(ENG) Forward Osmosis for Process Water Purification Using Carbonated Trimethylamine as the Draw Solution Georgios Kolliopoulos, Michael Carlos and Vladimiros Papangelakis, University of Toronto; and Amy Holland and Timothy Clark, Forward Water Technologies, Canada
16:40
(SPA) A Novel Use of Carbon Dioxide in Seawater Treatment for Flotation Of Cu-Mo Sulfide Minerals Constanza Cruz, Universidad de Antofagasta and Lappeenranta University of Technology, Finland;  Luis Cisterna, Universidad de Antofagasta; and Arturo Reyes, Center for Scientific and Technological Research in Mining, CICITEM, Instituto Antofagasta, Universidad de Antofagasta, Chile
17:00
(SPA) Design of an Integrated Desalinated Water Distribution System for Mining Operations Sebastián Herrera, Universidad de Antofagasta, Chile, and Lappeenranta University of Technology, Finland;  Luis Cisterna, Universidad de Antofagasta; and Edelmira Gálvez, Universidad Católica del Norte, Chile
17:20
(ENG) Reverse Osmosis with Integrated Salt Precipitation Cycle for Mining Industry High Water Recovery Alex Drak and Dror Aloni, Industrial Water Treatment Department, IDE Technologies, Israel
17:40
(SPA) Desalination Performance of Antibiofouling Reverse Osmosis Membranes Andreina García, Didem Ozturk and Santiago Montserrat, AMTC, Universidad de Chile; Bárbara Rodríguez, Pontificia Universidad Católica de Chile; Carlos Paredes, Universidad de Carabobo, Venezuela; and  Fernanda Cuadra, Universidad de Chile
18:00
(SPA) Improving Dissolved Air Flotation to Promote the Seawater Use and Water Reuse

Yendery Ramírez, Universidad de Antofagasta and Lappeenranta University of Technology, Finland; Yeiko Fuenzalida, Andrés Díaz and Antonio García, Universidad Católica del Norte; and Yanett Leyton, Laboratory of Microbiological Research and Analysis Service LISAM, Universidad de Antofagasta, Chile

BALLROOM B
Session 6: Mine Water and Effluent Treatment (I)
Chair: Jesús Casas, Process Consulting, Chile
16:20
(SPA) Research and Development Project for Sustainable Treatment of Acid Mine Drainage Water Domingo Zarzo, Elena Campos and Ana López, Valoriza Agua, Spain and Chile; José Nieto and Francisco Macías, University of Huelva; Manuel García, AGQ Mining and Bioenergy; and Francisco Mateos and Antonio Belmonte, Sacyr Construcción, Spain
16:40
(ENG) Sulfate Removal by Electrocoagulation: Operational Conditions and Solids Characterization María Mamelkina, Fedor Vasilyev, Ritva Tuunila, Heikki Särkkä and Antti Häkkinen, Lappeenranta University of Technology, Finland;  Mika Sillanpää, Lappeenranta University of Technology and Florida International University, USA; and Cecilia Lund and Pertti Lamberg, Luleå Technical University, Sweden
17:00
(ENG) Removal of Metals and Oxyanions by Precipitation of Ettringite Using Metallic Aluminium Brian Elson and Michael Fallbach, The Water Company, USA
17:20
(SPA) Potential of an Organic Biomixture to Remove Copper and Sulphate from a Synthetic Mining Effluent María Cristina Diez, Mara Cea and Felipe Gallardo, Biotechnological Research Center Applied to the Environment- Scientific and Technological Bioresource Nucleus, Universidad de la Frontera; Marcela Levío, Universidad de la Frontera
17:40
(SPA) Ion Exchange to Improve Water Treatment by Reverse Osmosis Oscar López and Pablo Bellalta, BioteQ Water; and David Kratochvil, BioteQ Environmental Technologies, Chile
18:00
(ENG) Treatment of Water and Effluents with Clean Oxidants for Use, Reuse and Discharge Luiz Teixeira, Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro and  Peróxidos do Brasil, Brazil; Cristian Marque, Quimtia, Peru; Meryelem Churampi, Pontifícia Universidade Católica do Rio de Janeiro, Brazil
18:20 - 19:30 Networking Cocktail. Foyer
WEDNESDAY, MAY 20
BALLROOM A & B
Plenary Session II
Chair: Neil McIntyre, Program Leader, Regional Water and Land Resources, Centre for Water in the Minerals Industry, SMI, The University of Queensland, Australia
08:20
Day 3 Program Update

Jacques Wiertz, Waterinmining 2016 Technical Coordinator, Universidad de Chile

08:30
(ENG) Water Scarcity in Mining Areas: Why We Can no Longer Go with the Flow Massimo Gasparon, The University of Queensland, Australia; and Virginia Ciminelli, National Institute of Science and Technology on Mineral Resources, Water and Biodiversity, INCT-Acqua, Brazil
09:00
(ENG) Assessing Water Risk in Mining: Data and Methods for Investor and Societal Exposure Upmanu Lall, Columbia Water Center, Columbia University, USA
09:30
(SPA) Integrated Management of Hydrological Resources at Minera Los Pelambres Marco Salazar, Hydrological Resources Superintendency, Minera Los Pelambres, Chile
10:00-10:50 Poster Session and Coffee Break. Foyer
BALLROOM A
Session 7: Water Supply
Chair: Cristian Pereira, SRK Consulting, USA
10:50
(SPA) Climate Resilient Water Supply Options for a Central Chilean Copper Mine Greg Keir and Neil McIntyre, Centre for Water in the Minerals Industry, SMI, The University of Queensland, Australia; and Rodrigo Correa, Andina Division, Codelco, Chile
11:10
(SPA) Hydrogeological Assessment for the Use of Groundwater in the Subcatchment Lauricocha, Huanuco, Peru José Luis Moreno, Fluquer Peña, Wai Ng, Pedro Navarro and Sheyla Palomino, Instituto Geológico, Minero y Metalúrgico, Peru
11:30
(SPA) Ductile Iron Pipes: Sustainable Seawater Supply for the Mining Industry Steffen Ertelt and Francisco Méndez; Duktus Rohrsysteme Wetzlar, Latin America and Germany
11:50
(SPA) Evaporation and Water Mass Balance in Salar de Atacama, Chile Jorge García, Catalina Orb, Mario Guzmán, Raúl Becerra, Jaime Álvarez, Laura Vitoria, SGA, Soluciones en Gestión Ambiental, Chile
12:10
(SPA) Southern and Eastern Lagoons in the Salar de Atacama, Chile and their Relation with Groundwater Jorge García, Alejandro Muñoz, Daniela Villablanca, Francisco Romero, Pablo González, Laura Vitoria, SGA, Soluciones en Gestión Ambiental, Chile
BALLROOM B
Session 8: Mine Water and Efluent Treatment (II)
Chair: Raymond Philippe, MWH, Chile
10:50
(ENG) Enhanced Efficiency of Modified Wood Ash for Ni and Zn Treatment in Contaminated Neutral Drainage Carmen Neculita and Bruno Bussière, Research Institute on Mines and Environment (RIME), University of Quebec (UQ); Iuliana Calugaru and Thomas Genty, Technology Center for Industrial Waste (CTRI); and Robin Potvin, College of Abitibi-Temiscamingue (CEGEP-AT), Canada
11:10
(ENG) Pre-Treatment of Gold Mine Effluents during Summer and Winter Seasons by Freeze-Thaw and Evaporation Carolina Gonzalez-Merchan, Ahlem Skandrani, Bruno Bussière and Carmen Neculita, RIME, UQ; Thomas Genty, CTRI; Robin Potvin, CEGEP-AT; and Marc Paquin, Research and Service Unit in Mineral Resources (URSTM), Canada
11:30
(ENG) Removal of Water Pollutants Sourced from Mine Blasting Agents Fabio Carvalho, Renato Ramos and André Sousa, Dow Water & Process Solutions, Brazil
11:50
(ENG) Magnetic Composite Containing Akaganeite: Synthesis, Characterization and Study of Arsenic Adsorption Rosana Cunha, Centro Federal de Educação Tecnológica de Minas Gerais; Gabriela Silva, Universidade Federal de Ouro Preto; Nathália Rodrigues, Centro Federal de Educação Tecnológica de Minas Gerais (CEFET-MG); and Angela de Mello, CEFET-MG and INCT- Acqua, Brazil
12:10
(SPA) Aeration Control of Activated Sludge Wastewater Treatment Plants by Continuous Oxygen Respiration Rates Measurements Jorge Arrueste, Disal Group, Chile
12:30-14:00 Lunch Poolside Terrace
BALLROOM A
Session 9: Surface and Underground Water System Characterization
Chair: Álvaro Hernández, Codelco, Chile
14:00
(SPA) Mountain Groundwater System: Current Research and Preliminary Results José Luis Arumí, CRHIAM, Universidad de Concepción; Ricardo Oyarzún, Universidad de La Serena /CEAZA; Enrique Muñoz, Universidad Católica de la Santísima Concepción, Chile; Katherine Markovich, Hydrologic Sciences Grad Group NSF, Univ. of California, USA; and John McCray, Colorado School of Mines, USA
14:20
(SPA) Use of Chlorofluorocarbons for Aquifer Characterization Juan Pablo Schuster and Michael Rosko, Montgomery and Associates Consultores, Chile
14:40
(SPA) Interpretation and Application of Hydrogeological Concepts to Commercial-Scale Brine Extraction Projects Terry Braun, Pablo Cortegoso, Cristian Pereira and Vladimir Ugorets, SRK Consulting, USA
15:00
(SPA) Application and Validation of Precipitation Data from the TRMM Analysis System to Sites in Peru Betty Celis and Mary-Jane Piggott, Water Resources Area, Klohn Crippen Berger, Peru and Canada
BALLROOM B
Session 10: Water Accounting and Efficient Water Use
Chair: Juan Francisco Ovalle, Suez, Chile
14:00
(ENG) Geochemical Model and Simulation of Water Balance for Mining Operations: Svappavaara Iron Mine María Sinche-González and Pertti Lamberg, Luleå University of Technology; and Malin Suup, Luossavaara-Kiirunavaara AB, Sweden
14:20
(SPA) Estimated Water Footprint in the Limestone Quarry Opencast - Rioclaro Cement Plant, Cementos Argos – Colombia Ximena Echeverri and Oscar Restrepo, Universidad Nacional de Colombia
14:40
(SPA) Speciation of Water Streams in Copper Concentration Plants Using the Hydro-geochemical Code PhreeqC Jesús Casas, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile; Julio Valenzuela and Leonardo Romero, CEITSAZA, Universidad Católica del Norte, Chile
15:00
(SPA) Saturation Experiments for Caliche Column Leaching

Javier Ordóñez, Universidad de Antofagasta, Chile; Luis Moreno, Universidad de Antofagasta and Royal Institute of Technology, Sweden; and Luis Cisternas, Universidad de Antofagasta and Mining Technological and Scientific Research Center, Chile

15:20-16:00 Poster Session and Coffee Break. Foyer.
BALLROOM A & B
Discussion Panel
Chair: Jacques Wiertz, Waterinmining 2016 Technical Coordinator, Universidad de Chile
16:00
Is the Mining Industry Prepared to Address Global Climate Change?
  • Laura Gallardo, Director, Center for Climate and Resilience Research (CR)2 
  • Reinaldo Ruiz, Presidential Delegate for Water Resources, Chile
  • Beatriz Labarca, Head of Hydrogeological Services, SRK Consulting, Chile 
  • Álvaro Hernandez, Water Resources Director, Codelco, Chile
  • Christian Cintolesi, Lead Hydrogeology, Anglo American, Chile
BALLROOM A & B
Closing Ceremony
17:40
Conference Balance and Final Comments
  • Carlos BarahonaWaterinmining 2016 Executive Director; General Manager, Gecamin, Chile
  • Virginia CiminelliWaterinmining 2016 Co-Chair, Director, National Institute of Science and Technology on Mineral Resources, Water and Biodiversity, INCT-Acqua, Brazil
  • Neil McIntyreWaterinmining 2016 Co-Chair, Program Leader, Regional Water and Land Resources, Centre for Water in the Minerals Industry, SMI, The University of Queensland, Australia
  • Mauricio Gironás Waterinmining 2016 Chair, Concentrator Plants and Port Manager, Candelaria and Ojos del Salado Mines, Lundin Mining, Chile
BALLROOM Foyer
Poster Session
Hydrogeochemistry Water Dam Model to Evaluate Future Water Quality: Nickel Mine in Brazil

Caroline Zanetti and Flávio Vasconcelos, Hidrogeo Assessoria Ambiental and Department of Metallurgical and Materials Engineering, Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil;  and Virginia Ciminelli, National Institute of Science and Technology on Minerals Resources, Water, and Biodiversity- INCT-Acqua, Brazil

Characterization of Metals Bioavailability in Sediments Affected by Acid Mine Drainage

Luciano José, Ana Claudia Ladeira, Livia de Sousa and José Domingos, Centre for Development of Nuclear Technology, Department of Mineral Processing, Brazil