Print        Save PDF

Preliminary Technical and Social Program

October 14 - 16, 2020. Hotel Sheraton Santiago, Chile

 

 

WEDNESDAY, OCTOBER 14

14:00-17:00 Registration, Foyer

16:00-16:30 Authors and Session Chair Coordination Meeting, Ballroom A & B

WEDNESDAY, OCTOBER 14
BALLROOM A & B
Inaugural ceremony
17:00

Words of welcome                                   

  • Mimy Mackenzie, Conference and Publications Manager, Gecamin, Chile
  • Jacques Wiertz, Water Congress 2020 Program Director; Associate Professor, Universidad de Chile
  • Ronald Bown, Water Congress 2020 Agricultural Co-Chair; President, Asociación de Exportadores de Frutas de Chile (ASOEX)
  • Solange Dussaubat, Water Congress 2020 Mining Co-Chair; Water Resources Superintendent, Teck, Chile
  • Cristian Vergara, Water Congress 2020 Sanitary Co-Chair; General Manager, Essbio, Chile

 Opening address

(SPA) Escasez hídrica y cambio climático
Alfredo Moreno, Ministro de Obras Públicas, Ministerio de Obras Públicas, Gobierno de Chile
18:00 - 19:30 Welcome reception
THURSDAY, OCTOBER 15
BALLROOM A & B
Plenary session 1
08:20
Day 2 Program update
08:30
(SPA) Causas y consecuencias: identificación de los riesgos relacionados con el agua en minería (Title TBC) Carolina Ahumada, Principal Water Management, BHP, Australia
09:00
(SPA) Aguas Andinas y escasez hídrica: adaptarse, reinventarse y romper paradigmas Marta Colet, Gerenta General, Aguas Andinas, Chile
09:30
(SPA) Escasez hídrica y futuro de la fruticultura Ronald Bown, Presidente, Asociación de Exportadores de Frutas de Chile (ASOEX)
10:00 - 10:50 Poster session and coffee break
BALLROOM A
Session 1: Integrated watershed management and water interconnection
Chair: TBC
10:50
(SPA) Gestión óptima de cuenca en escenarios de escasez hídrica Felipe Sánchez y Thomas Lontzek, RWTH Aachen University, Alemania
11:10
(SPA) Hacia suministros de agua de mar desalada más sostenibles: intercambios de agua y modelos de redes de suministro Giovana García y Douglas Aitken, Sustainable Minerals Institute, The International Centre of Excellence, Chile; Fernando Concha y Marcelo Vergara, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y Minería (CRHIAM), Universidad de Concepción, Chile; y Neil McIntyre y Liliana Pagliero, Sustainable Minerals Institute, The University of Queensland, Australia
11:30
(SPA) Experiencia de unidad José Luis Oyanadel, Asociación de Canalistas Canal Alicahue, Chile
11:50
(SPA) Las Organizaciones de Usuarios de Agua (OUAs) y la sequía Fernando Peralta, Confederación de Canalistas de Chile
12:10
(SPA) Analyzing institutional systems for managing water at different scales: a theoretical framework Elisa Blanco and Guillermo Donoso, Pontificia Universidad Católica de Chile; y Rodrigo Harrison, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile
12:30
(SPA) Aplicación de los indicadores del Índice de Sostenibilidad de Cuencas (WSI) en las subcuencas del río Mantaro, Perú Mayra Delgado, Pontificia Universidad Católica del Perú; y Ronald Gutiérrez, Universidad del Norte, Colombia
BALLROOM B
Session 2: Efficient water use: maximizing the added value of water
Chair: TBC
10:50
(SPA) Aumento de recuperación de agua versus desalación para suministro en minería Francisca Plaza, Omar Gaete y Marcelo Labrín, Stantec, Chile
11:10
(SPA) Uso eficiente del agua en Nexa Resources Thaiza Bisacott, Nexa Resources, Brasil; y Javier Cóndor, Nexa Resources, Perú
11:30
(SPA) Gestión sustentable del agua en minería con modelos hidrogeológicos dinámicos Gonzalo Asencio y Marcela Venegas, GISMA, Chile
11:50
(SPA) Análisis comparativo en la recuperación de agua para tranque de relave ubicados en las zonas central y norte de Chile Silvana Dal Pozzo, Juan Pablo Loyola y Katherine Viveros, Arcadis, Chile
12:10
(SPA) Nuevas tecnologías en caracterización de cuerpos físicos: detección de muones y su aplicación Tancredi Botto, MuonVision, EEUU; Ricardo Repenning y Francisco Arrau, MuonVision, Chile; y Victoria Arrau y Marcos Pinto, Códice Ingeniería, Chile
12:30
(SPA) Análisis preliminar de efluente proveniente de planta tratadora de aguas residuales para su reúso potable indirecto en acuífero sobreexplotado Miguel Quintero, Verónica Ávila y Miguel Aguilera; Instituto Politécnico Nacional, México
BALLROOM C
Session 3: Responsible management of industrial and mining effluents
Chair: TBC
10:50
(SPA) Fotobiorreactor de membrana para tratamiento de aguas residuales mediante un consorcio de microalgas/bacterias Andrés Donoso y Valeria Barria, Cetaqua, Chile; David Jeison, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Chile; Raúl Muñoz, Universidad de Valladolid, España; y Fernando Young y Yves Lesty, Aguas Andinas, Chile
11:10
(SPA) Humedales construidos híbridos como alternativa para el tratamiento de aguas servidas en zonas rurales José Contreras, Daniela López y Gladys Vidal, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y Minería (CRHIAM), Universidad de Concepción, Chile
11:30
(SPA) Desinfección de aguas servidas provenientes de un humedal construido mediante sistema UV Yénifer González, Pablo Salgado y Gladys Vidal, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y Minería (CRHIAM), Universidad de Concepción, Chile
11:50
(SPA) Removing heavy metals through bacteria: can be copper, cadmium and lead bio-precipitated? Álvaro Torres and David Jeison, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Chile; Josefa Álvarez and Carla Duarte-Nass, Universidad de La Frontera, Chile; Mariella Rivas, Universidad de Antofagasta, Chile; and Laura Azócar, Universidad Católica de la Santísima Concepción, Chile
12:10
(SPA) Tratamiento físico-químico de manganeso proveniente de fuentes subterráneas en planta de tipo convencional Daniel Velásquez, Esval, Chile
12:30
(SPA) Innovación para mejorar la sustentabilidad ambiental de relaves mediante un proceso biotecnológico Javier Rivera, Cetaqua, Chile; David Jeison, Lorena Jorquera, Héctor Zúñiga y Javiera Toledo, Pontificia Universidad Católica de Valparaíso, Chile; Claudio Acuña, Paula Guerra, María Jose Astudillo y Marco Vera, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile; y Francisco Ovalle, Suez, Chile
12:50-14:00 Lunch
BALLROOM A & B
14:00 - 15:30 Panel discussion: Gestión integrada e infraestructura para enfrentar la crisis hídrica
Chair: TBC
14:00

Presentación introductoria:

(SPA) Proyecto Carretera Hídrica
Maximiano Letelier, Director Ejecutivo, Corporación Reguemos Chile 

(SPA) Proyecto Aquatacama
Enrique García, Encargado de Comunicaciones, Vía Marina, Chile 

Panelistas:

  • Maximiano Letelier, Director Ejecutivo, Corporación Reguemos Chile 
  • Enrique García, Encargado de Comunicaciones, Vía Marina, Chile 
  • Ulrike Broschek, Subgerente de Sustentabilidad, Fundación Chile
  • Óscar Cristi, Director, Dirección General de Aguas (DGA), Ministerio de Obras Públicas, Chile
  • Liesbeth van der Meer, Directora Ejecutiva, Oceana, Chile
  • Cristian Vergara, Gerente General, Essbio, Chile 
  • Federico Errázuriz, Secretario Ejecutivo, Comisión Nacional de Riego (CNR), Ministerio de Agricultura, Chile
15:30-16:10 Poster Session and Coffee Break
BALLROOM A
Session 4: Water resources inventories and watersheds studies
Chair: TBC
16:10
(SPA) Evaluación del balance hídrico de vegas patagónicas para una industria ganadera sustentable Jorge Ivelic, Rafael López, Hamil Uribe y Jorge Carrasco, Instituto de Investigaciones Agropecuarias, Chile; José Dörner, Susana Valle y Paulina Cisternas, Universidad Austral, Chile; José Luis Arumí, Universidad de Concepción, Chile; y Enrique Muñoz, Universidad Católica de la Santísima Concepción, Chile
16:30
(SPA) Precipitation events in extremely arid regions: forensic hydrology study and implications for future facilities design Andrea González, Carlos Sierra, Eduardo Riquelme, Pablo Flores, Sara Elberd, Nicolás Labbé and Francisca Campos, Golder, Chile
16:50
(SPA) Análisis integral de variables hídricas en sistema de humedales altoandinos, Región de Atacama Luisa Cares y Sandra Moreira, NuevaUnión, Chile; Felipe Sandoval y Carlos Espinoza, Hidromas, Chile
17:10
(SPA) Successful implementation of a complex underground hydrogeological drilling campaign in the Andes Esme Tristram, Iván Vela, Christian Cintolesi, Anglo American, Chile; Geoff Beale, Piteau Associates Engineering, UK; Carmen Pérez, Minera Los Pelambres, Chile; Emiliano Framarini, Golder, Chile; José Barros, Guiñez Ingeniería, Chile
17:30
(SPA) Estimación del nivel freático y la evaporación en el salar de Atacama mediante índices espectrales Domenico Sciolla y Pilar Enguita, Amphos 21, Chile
17:50
(SPA) Recurso hídrico glaciar en el río San Francisco Cedomir Marangunic, Ashley Apey, Felipe Ugalde, Idoia Armendáriz, Cristian Peralta, Geoestudios, Chile
BALLROOM B
Session 5: Infrastructure, energy and costs
Chair: TBC
16:10
(SPA) The complexity of business model definition in the contracting of mine water infrastructure Raymond Philippe, Black & Veatch, Chile
16:30
(ENG) Securing water supply at Vizcachas dam Gabriella Vaschetti, Marco Bacchelli and Pascual Perazzo, Carpi Tech, Switzerland
16:50
(ENG) Developing the hydroelectric power potential of mine sites, Peru: the SmartH2OEnergy project Yannick Feldmann, Bernd Lottermoser and Gerrit Blauermel, Institute of Mineral Resources Engineering; Bertalan Alapfy, Hydraulic and Water Resources Engineering; and Thomas Hillig, Dr. Thomas Hillig Energy Consulting; Germany
17:10
(SPA) Aplicación BIM para el desarrollo de ingeniería en plantas desaladoras Alfredo Villanueva, Eduardo Sepúlveda y Víctor Contreras, Pares&Alvarez, Chile
17:30
(SPA) Evaluación hidráulica para optimizar la operación de una planta de tratamiento de agua potable Guillermo Calabriano y Daniela Merino, Essbio, Chile
17:50
(SPA) Propuesta para desarrollar análisis de rotura de presas de agua para operaciones mineras en el Perú Karen Rodriguez y Juan Cardenas, Ausenco, Perú
BALLROOM C
Session 6: Good practices in water management
Chair: TBC
16:10
(SPA) Monitoreo participativo hídrico, como herramienta de trabajo colaborativo en la industria minera Carlos Pérez, Solange Dussaubat y Olga Sepulveda, Quebrada Blanca Fase 2, Teck, Chile
16:30
(SPA) Comprensión del control de sólidos precipitados e incrustaciones en aguas del proceso minero William González, ChemTreat, USA
16:50
(SPA) Mitigando los efectos de la sequía y el uso de recursos energéticos integrando economía circular Viviana Valdivia, Rodrigo Caamaño, Paola Arata, Ecoriles, Chile
17:10
(SPA) Menor consumo de agua fresca en la industria minera: desafíos y oportunidades Sergio Sepúlveda, Fernanda Vera, Erwin Vera y Cristian Garrido, Fluor, Chile
17:30
(ENG) Efficient water uses in pumped storage schemes and reservoirs Gabriella Vaschetti, Marco Bacchelli and Pascual Perazzo, Carpi Tech, Switzerland
17:50
Codelco presentation to be confirmed
18:10 - 19:30 Poster session and networking cocktail
FRIDAY, OCTOBER 16
BALLROOM A
Session 7: Water demand management in time of scarcity
Chair: TBC
08:20
Day 3 program update
08:30
(SPA) Acuerdos de redistribución entre usuarios como herramienta de gestión de escasez hídrica Nicolás Ureta, Dirección General de Aguas, Ministerio de Obras Públicas, Chile
08:50
(SPA) Programación de la producción por medio de modelos de regresión y simulación Juan Rojas, Aguas Antofagasta, Chile
09:10
(SPA) Modelo multivariante para la estimación de la demanda de agua potable en la localidad de Rancagua Daniela Lobo, Mauricio Gutierrez y Fabricio Canessa, Essbio-Nuevosur, Chile
09:30
(SPA) Sin permisos… no hay agua Patricio Alfaro, Black & Veatch, Chile
09:50
(SPA) Identificación de escenarios de escasez hídrica bajo la utilización de herramientas estocásticas Fabián Martínez, Eric Figueroa y Osvaldo Pérez, Anglo American, Chile
BALLROOM B
Session 8: Quality of water supply: characterization and conditioning
Chair: TBC
08:20
Day 3 program update
08:30
SPA) Examining the effect of citizen-based water quality monitoring on participants’ knowledge, engagement, and awareness: a case study from New York lake communities Danae Orellana, Independent Consultant, Chile; S. Moran, SUNY College of Environmental Science and Forestry, USA; and Paula Novo, Scotland’s Rural College, UK
08:50
(ENG) Soul of the Jukskei River: the extent of bacterial contamination in the Jukskei River in Gauteng Province Kousar Hoorzook, A. Pieterse, L. Heine, T. Barnard and N. van Rensburg, University of Johannesburg, South Africa
09:10
(SPA) Análisis preliminar de efluente proveniente de planta tratadora de aguas residuales para su reúso potable indirecto en acuífero sobreexplotado Miguel Quintero, Verónica Ávila y Miguel Aguilera; Instituto Politécnico Nacional, México
09:30
(SPA) Uso de isotopos ambientales para evaluar nitratos en aguas subterráneas en zonas agrícolas José Luis Arumí y Manuel Escudero, Universidad de Concepción, Chile; Evelyn Aguirre, Comisión Chilena de Energía Nuclear, Chile; Juan Salgado, Dirección General de Aguas, Chile; y Ramón Aravena, University of Waterloo, Canadá
09:50
(SPA) Optimización tecnológica de sistemas de Agua Potable Rural (APR) Gonzalo Jaramillo y Nicolás Zitko, Anglo American, Chile; Rodrigo Mena, We Techs, Chile
BALLROOM C
Session 9: Desalinization
Chair: TBC
08:20
Day 3 Program update
08:30
(ENG) Design of intake/outfall and nearfield brine dispersion analysis for desalination plant in Punta Patache, Chile Sundar Prasad and Rob Gardner, Ausenco, Canada; and Neville Berard, Ausenco, Chile
08:50
(SPA) Control de bio-fouling sobre membranas osmosis inversa mediante radiación UV de media presión Carlos Rivas, Atlantium, Chile 
09:10
(ENG) Modular Prefabricated Design (MPD) - Delivering water desalination efficiently, on time and in budget Dror Aloni, IDE Technologies, Israel
09:30
(ENG) Desalination: latest trends in optimal design, energy reduction, fouling minimization and costs Srinivas Veerapaneni, Black & Veatch, USA
09:50
(SPA) Recambio parcial de membranas de osmosis inversa utilizadas en desalinización Francisco Jara, Karin Walter y Rodney Pozo, Hidrolatina, Chile
10:10 - 10:50 Poster session and coffee break
BALLROOM A
Session 10: Hydrology and hydrogeology modelling
Chair: TBC
10:50
(SPA) Entre el dato y las herramientas numéricas; el rol del hidrogeólogo Carlos Descourvieres y Jorge Rodríguez, Golder, Chile; Carolina Ahumada, BHP, Australia
11:10
(ENG) Using uncertainty analysis to improve development of a cumulative groundwater model Michael Mayrhofer, BHP, Australia; Joel Georgiou, EMM Consulting, Australia; Chris Nicol, Groundwater Logic, Australia; Will Minchin, Watershed Hydro Geo, Australia; and Phil Hayes, Hayes Geoscience, Australia
11:30
(SPA) Influencia de la geología y topografía en la simulación de caudales bajos en el centro-sur de Chile Víctor Parra, Amphos 21, Chile; José Luis Arumí, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y Minería (CRHIAM), Universidad de Concepción, Universidad de Concepción, Chile; y Enrique Muñoz, Universidad Católica de la Santísima Concepción y Centro de Investigación en Biodiversidad y Ambientes Sustentables, Chile
11:50
(SPA) Aspectos crio-hidrológicas para la simulación de escorrentía en los Andes de Chile y Argentina Alan Edmunds y Daniela Welkner, BGC Ingeniería, Chile; y Pablo Wainstein, Shielan Liu, Hamish Weatherly y Lukas Arenson, BGC Engineering, Canadá
12:10
(SPA) Incertidumbre en la proyección de precipitación y temperatura producto del cambio climático Nicolás Vásquez, Carolina Huichaquelén y Fernando Varas, Arcadis, Chile
12:30
(SPA) H2Org, un nodo para la gestión y planificación del agua para riego Mario Lillo, Felipe de la Hoz, Diego Rivera y Octavio Lagos, Universidad de Concepción, Chile;  Marcelo Somos, Universidad de la Frontera, Chile
BALLROOM B
Session 11: Mine drainage prediction, prevention and treatment
Chair: TBC
10:50
(SPA) Simulación del drenaje de solutos en ripios generados por la lixiviación de minerales de cobre Jesús Casas, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile; y Leonardo Romero, Universidad Católica del Norte, Chile
11:10
(SPA) Long term monitoring of the influence of a mine tailing on the quality of surface water. Alumbrera mine, Argentina Ramón Aravena, University of Waterloo, Canada; Paolo Bevacqua, AquaConsult, Chile; and Gabriel López, Minera Alumbrera, Glencore, Argentina
11:30
(ENG) Implementation of prediction tests to manage potentially acid generating waste rock dumps Lincon Ungaretti, Samuel Meier and Murillo Duarte, Lundin Mining, Brazil; and Felipe Rosa, Polytechnique Montréal, Canada
11:50
(SPA) Hydrochemical comparison of surface and underground water in highly competent rock at the Los Sulfatos deposit Esme Tristram, Iván Vela, Christian Cintolesi, Anglo American, Chile; Carolina Soto, Valentina Quitral y Claudia Martinez, WSP, Chile; Paula Ramirez, Hydrochemical Consultant, Chile 
12:10
(SPA) Infiltración en suelos no saturados: un análisis paramétrico Tiaren García-Pérez y Saskia Roels, SRK Consulting, Chile
12:30
(SPA) Caracterización hidroquímica de lagunas afectadas por drenajes de mina y tajos inundados para su rehabilitación y cierre Osvaldo Aduvire, SRK Consulting, Perú
BALLROOM C
Session 12: Water risk assessment and adaptation to climate change
Chair: TBC
10:50
(SPA) Water risk, are you ready to manage it? Luis Cuetos, Solvuni, Chile
11:10
(SPA) Water and tailings management strategies in a changing world: future scenario analysis at El Teniente Doug Aitken, Sustainable Minerals Institute, The International Centre of Excellence, Chile; Glen Corder, Sustainable Minerals Institute, University of Queensland, Australia; Georg Welzel, Albert Sánchez and Marcelo Vera, División El Teniente, Codelco, Chile; and Rodrigo Morera and Mónica Morales,  Rubik Sustentabilidad, Chile
11:30
(ENG) Climate change adaptation: synergies between the UK water sector and the Chilean mining sector Tony Koodie and Jack Mason, Black & Veatch, UK; and Raymond Philippe, Black & Veatch, Netherland
11:50
(SPA) Proyecciones de cambio climático en la zona central de Chile y evaluaciones de largo plazo Susana Robles e Ignacio Toro, Golder, Chile; y Christian Cintolesi, Anglo American, Chile
12:10
(SPA) Planes de Alerta Temprana como instrumento de gestión ante la incertidumbre climática Matías Desmadryl y Francisca Silva, Carcelén, Desmadryl, Guzmán & Tapia Abogados, Chile
12:30
(ENG) BHP mine water resource planning and management in iron ore context Charl van der Merwe, BHP, Australia
12:50 - 14:00 Poster session and brunch
BALLROOM A & B
Plenary session 2
Chair: TBC
14:00
(SPA) Programa Desafío Agua, un modelo colaborativo para facilitar el acceso al agua a comunidades rurales Juan Anzieta, Francisco Oyarce y Pablo Pardo, Forestal Arauco, Chile (TBC)
14:30
(SPA) Viñedos de alta calidad como aliados en la gestión eficiente del agua: experiencia en Viña Ventisquero Sergio Hormazábal, Viticultor Jefe y Gerente de Producción, Viña Ventisquero, Chile
15:00
(SPA) Estrategia de gestión hídrica en Proyecto Quebrada Blanca 2 Solange Dussaubat, Superintendente de Recursos Hídricos, Proyecto Quebrada Blanca 2, Teck, Chile
BALLROOM A & B
Closing ceremony
15:30
Conference balance and final comments
  • Jacques Wiertz, Water Congress 2020 Program Director; Associate Professor, Universidad de Chile
  • Gladys Vidal, Water Congress 2020 Co-Organizer; Director, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y la Minería, Chile
  • Claire Côte, Water Congress 2020 Co-Organizer; Principal Research Fellow, SMI-CMLR and SMI-CWiMI, The University of Queensland, Australia
15:40-16:00 Farewell coffee
BALLROOM Foyer
October 15 - 16 - Poster sessions
(SPA) Flujo a través de geomembranas y recomendaciones para su modelación en tranques de relaves Javier González y Carla Carmona, Bluedot Consulting, Chile; y Manuel Álvarez, BHP Pampa Norte, Chile
(SPA) Distribución fraccional de cobre en relave tratado por remediación electrodialítica Andrea Lazo, Henrik Hansen y Claudia Gutiérrez, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile; Pamela Lazo, Universidad de Valparaíso, Chile; and Alejandra Urtubia, Centro Científico Tecnológico de Valparaíso y Centro de Biotecnología Daniel Alkalay, Chile
(SPA) Comparación del cálculo de recarga en un acuífero con distintos métodos e impacto en el modelamiento Betty Celis y Joan Medina, Klohn Crippen Berger, Perú; y Todd Hamilton, Klohn Crippen Berger, Australia
(ENG) Development of a cumulative regional groundwater model for the Great Artesian Basin, South Australia Michael Mayrhofer, BHP, Australia; Joel Georgiou, EMM Consulting, Australia; Chris Nicol, Groundwater Logic, Australia; Will Minchin, Watershed Hydro Geo, Australia; and Phil Hayes, Hayes Geoscience, Australia
(SPA) Successful development and implementation of innovative safety controls for underground hydrogeological drilling Cristian Castillo, Esme Tristram, Iván Vela, Christian Cintolesi, Anglo American, Chile
(SPA) Monitoreo ambiental de relaves mineros basado en el muestreo radiocontrolado y telemetría Carlos Venegas y José Muñoz, Análisis Ambientales, Chile; Jaime Vega, Aguas Andinas, Chile
(SPA) Casos de éxito operativo en plantas de tratamiento de riles Wilson Gonzalez y Bernardo Molina, Ecoriles, Chile
(SPA) Análisis hidroquímico de Pozos de Maní en el marco del plan de monitoreo voluntario con la comunidad Solange Dussaubat y Carlos Pérez, Quebrada Blanca Fase 2, Teck, Chile 
(SPA) Generación estocástica de precipitación: enfoque serial Camilo Gatica, Golder, Chile; y Michelle Comte, Golder, Australia
(SPA) Estimación de eventos extremos utilizando información satelital para zonas con escasa información Dask Bernedo y Elvis Castro, SRK Consulting, Perú; y Henry Asencios, SENAMHI, Perú
(SPA) Desaturación de un botadero de ripios observado a partir de monitoreo de resistividades Sven Herlitz, AguaEx Geociencias, Chile
(SPA) Metodología de confección de curva de descarga para estaciones fluviométricas a partir de aforos y modelización hidráulica del cauce Álvaro Oñat, Jorge Vidal y Fabricio Canessa, Essbio-Nuevosur, Chile
(SPA) Isotopía aplicada en el sistema hidrogeológico de alta complejidad del Depósito Los Sulfatos Valentina Quitral, Maria Carolina Soto y Daniela Villablanca, WSP, Chile; Esme Tristram, Iván Vela, Christian Cintolesi, Anglo American, Chile