Print        Save PDF

Preliminary Technical and Social Program

December 16 - 18, 2020. Hotel Sheraton Santiago, Chile

 

 

WEDNESDAY, DECEMBER 16

14:00-17:00 Registration, Foyer

16:00-16:30 Authors and Session Chair Coordination Meeting, Ballroom A & B

DECEMBER 16
BALLROOM A & B
Inaugural Ceremony
17:00
Words of Welcome
  • Carlos Barahona, Minexcellence 2020 Executive Director; General Manager, Gecamin, Chile
  • Brett Garland, Minexcellence 2020 Co-organizer; Director, Minerals Industry Safety and Health Centre, Sustainable Minerals Institute (SMI), University of Queensland, Australia
  • Jacopo Seccatore, Minexcellence 2020 Co-organizer; Director, iUAI Mining Center, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile
  • Mauricio Larraín, Minexcellence 2020 Chair; General Manager, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile

Opening Address
(SPA) Development Plan of Antofagasta Minerals
Iván Arriagada, Chief Executive Officer, Antofagasta Minerals PLC, Chile

18:00 - 19:30 Welcome Reception
DECEMBER 17
BALLROOM A & B
Plenary Session 1
Chair: TBC
08:20
Day 2 Program Update
08:30
(SPA) Operational Excellence in a Challenging Environment Manuel Novoa, General Manager, Compañía Minera Teck Carmen de Andacollo, Chile
09:00
(SPA) M1 Program: SQM Lean Transformation José Miguel Berguño, Vice President of Operations Nitrates Yodo, SQM, Chile
09:30
(SPA) The Operational Excellence towards Future Businesses in Antofagasta to Bolivia Railway Katharina Jenny, General Manager, Antofagasta to Bolivia Railway, Antofagasta PLC, Chile
10:00 - 10:50 Poster Session and Coffee Break. Courtesy of ENEX - SHELL Lubricants
BALLROOM A
Session 1: Information Technology and Optimization Systems
Chair: TBC
10:50
(SPA) HP-GPS Signal Availability for High Precision Positioning Gabriel Ibarra, Eleazar Quiñimil and Martín Toro, Geocom, Chile
11:10
(SPA) Improved Data Integrity of Truck Fleet at Minera Los Pelambres Ricardo Cerna, Modular Mining Systems, Chile and Raúl Muñoz, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
11:30
(SPA) Improved Refuelling Assignment based on Multiple Fitted Fuel Level Models for Komatsu's 930E EDT Matías Benavides, Angelo Hermosilla and Diego Cáceres, Komatsu, Chile
11:50
(SPA) Adaptation of Technologies for Massive Mining in Medium Mining Deposits Herman Aguirre, Camborne School of Mines, England and Carolina Landaeta, Mining TAG, Chile
12:10
(SPA) Micro Grids and Operational Excellence in Open-Pit Mine Power Distribution Systems Luis Moran, Daniel Sbarbaro, José Espinoza and Rubén Peña, Universidad de Concepción, Chile, and Nesimi Ertugrul, University of Adelaide, Australia
12:30
(SPA) Identification of Critical Operational Parameters in Truck Performance through Bayesian Networks at Los Bronces Mine

Paula Callejas, Los Bronces Division, Anglo American and Universidad de Chile; Cristóbal Mimica, Los Bronces Division, Anglo American and Luis Orellana, Universidad de Chile

BALLROOM B
Session 2: Process Improvement and Technology Innovation I
Chair: TBC
10:50
(SPA) Knowledge Management in Projects and Operations through Digital Transformation Johan Cabezas and Pedro Bussacos, Hexagon PPM South America, Chile
11:10
(SPA) Integration of Innovation and Operational Excellence Models: Antofagasta Minerals Experience Nury Briceño, Antofagasta Minerals, Chile; Laura Mottola, Flow Partners, Canada; Moureen Valdes and Hipólito Escalona, Genesis Partners, Chile
11:30
(SPA) Innovation, Development and Implementation of New Technologies Applied at National Mining Cristian Zamorano, Fernanda Vera, Sergio Correa and Cristian Garrido, Fluor, Chile
11:50
(SPA) Ceramic Copper Filtration Filtering Cost Reduction at Los Pelambres´s Port Julio Aravena and Diego Palma, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
12:10
(SPA) Innovation in Grinding using Hybrid Liners: Marcy Mill Gustavo de La Torre, Cerro Lindo, Nexa Resources, Peru
12:30
(SPA) Improvement to the Sizing of Compressed Air Supplying Network Metodology in Mining Operations at High Altitude Luis Sánchez and José Ramos, Universidad de Ingeniería y Tecnología, Peru; Luiggi Sassarini, ETM Soluciones SAC, Peru
12:50-14:00 Lunch
BALLROOM A
Session 3: Lean Production
Chair: TBC
14:00
(SPA) Lean Construction Applied to Underground Mine Development Carmen Vega, El Teniente Division, Codelco, Chile; Carolina Aliaga, Codelco, Chile; Luis López, McKinsey, Colombia, and Borja Olazabal, McKinsey, Spain
14:20
(SPA) Improving Productive Gaps by Process Controlling Andrés Mujica and Estefanía Herrera, Radomiro Tomic Division, Codelco, Chile
14:40
(SPA) Classification of Haul Truck’s Spotting Time on Shovel Double Spot Loading Pattern Sebastián Seria, Daniel González and Diego Cáceres, Komatsu, Chile
15:00
(SPA) Operational Experience of Autonomous Hauling System at Gabriela Mistral Division, Codelco Diego Quezada, Gabriela Mistral Division, Codelco, Chile
15:20
(SPA) Lean Strategy Deployment at Molymet: On the Journey to Lean Transformation
Edgar Pape, Molymet, Chile and Laura Mottola, Flow Partners, Canada
15:40
(SPA) Lean Transformation at MolymetNos
Ricardo Araya and Oscar Ley, MolymetNos, Chile; Diego Zamorano and Laura Mottola, Flow Partners, Chile and Canada
16:00
(SPA) Increasing Value in MMM Projects: Successful Cases Combining Agile and Value Engineering
Jérémie Goulevitch, Iván Vargas, Cesar Tramon and Gonzalo Caro, Vice-presidency of Projects, Codelco, Chile
BALLROOM B
Session 4: Process Improvement and Technology Innovation II
Chair: TBC
14:00
(SPA) AMSA Operating Model as an Enabler of Operational Excellence at Minera Los Pelambres Oliver Hamann and Benjamin Pieper, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile and Alexander Kleinert, AKonsulting, Chile. Presented by Andrea Fuentes
14:20
(SPA) Metallurgical Research for the Increase of Copper, Lead and Silver Recovery: Cerro Lindo Gustavo de La Torre, Cerro Lindo, Nexa Resources, Peru
14:40
(SPA) Efficiency Optimization of Copper Concentrate Filtering at Los Pelambres´s Port Julio Aravena and Diego Palma, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
15:00
(SPA) Development of High-Efficiency Electric Machinery for Mining Industry at University of Concepcion Juan Tapia, Ruben Peña, Rogel Wallace, Nicolás Reyes, Alvaro Hoffer and Silvia Riquelme, Universidad de Concepción, Chile
15:20
(SPA) Integral Optimization Strategy for Grinding Liners at Minera Los Pelambres Javier Morales, Aldo Badilla and Oliver Hamann, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
15:40
(ENG) Process Improvement through On-Line Detection of Abnormal Cyclones Using PST Technology
Jaime Sepúlveda, J-Consultants, Chile and Robert Maron, CIDRA Minerals Processing, USA 
16:00
(SPA) Starting the Agile Way: Scrum Implementation Pilot Project for Value Engineering, Andes Norte Project
María Cristina Vallejos and Mauricio González, Vice-presidency of Projects, Codelco, Chile
16:20-16:40 Poster Session and Coffee Break. Courtesy of ENEX - SHELL Lubricants
BALLROOM A
Session 5: Human Capital and Knowledge Management
Chair: TBC
16:40
(SPA) Predictive-Analytical Training Model Alejandro Canelo and Andrés Mujica, Radomiro Tomic Division, Codelco, Chile
17:00
(SPA) Discovering the Value of the Data, using AI to Predict the Performance of the Final Candidates Juan Romero and Francisco Rojas, Copper Division, Anglo American, Chile
17:20
(ENG) Mining Development: Health of Discipline Thiago Pereira, Camila Parant and Cristovão dos Santos, Nexa Resources, Brazil
17:40
(SPA) Smart Mining Coach: Big Data and Intelligent Technology to Leverage People’s Performance
Álvaro Díaz, Loreto Acevedo, Guadalupe Sánchez and José Cárdenas
Indimin, Chile
18:00
(SPA) Career Development as an Opportunity for Organizational Optimization Cristián Gárate, Moddos Consultores, Chile
18:20
TBC
BALLROOM B
Session 6: Health, Safety and Environment
Chair: TBC
16:40
(SPA) Optimization of Solid Waste Management in Mining Operations, based on a Materials Flow Analysis and Eco-Efficiency Indicators Joachim Vogdt, Grupo IASA, Chile; Andrés López, Wood, Chile, and Roxana Powell, Enbuco, Australia
17:00
(SPA) Towards a Circular Economy: Methodology to Develop and Implement Solid Waste Management in Mining Andrés López, Paula Fortin and Walter Noack, Wood, Chile, and Joachim Vogdt, Grupo IASA, Chile
17:20
(SPA) Numerical Modeling and Seismic Hazard in Massive Mining Juan Jarufe and Patricia Muñoz, Universidad de Santiago, Chile
17:40
(SPA) GEOSYS (Rock Mechanic Management System) Licette Sánchez and Angel Cárdenas, Nexa Resources, Peru
18:00
(ENG) The Role of Senior Leadership in the Process of Improving Maturity in a Safety Culture Antonio Rivero, SMI-ICE, University of Queensland, Chile, and Carmel Bofinger, MISHC, SMI, University of Queensland, Australia
18:20
(SPA) Operational Excellence Applied to COVID-19 Pandemic in Chuquicamata
Gonzalo Compan, Yiuyion Chan, Tomás Ferrer and René Galleguillos, Chuquicamata Division, Codelco, Chile
18:40 - 20:00 Networking Cocktail. Foyer
DECEMBER 18
BALLROOM A
Session 7: Process Improvement and Technology Innovation III
Chair: TBC
08:20
Day 3 Program Update
08:30
(SPA) Electromobility in Underground Mining: Towards Zero Emissions. Past, Present and Future Andrzej Zablocki, Epiroc, Chile
08:50
(SPA) Innovating Through the Relay Team and Flexible Work to Improve the Trucks Utilization Jonifer Quillatupa, Rodrigo Díaz and Natalie Messer, Minera Antucoya, Antofagasta Minerals, Chile
09:10
(SPA) Economic Optimization of Mining in Veins with Width Less than 15 Centimeters Daniel Arcos, Compañía Minera Analytica Mineral Services, Mina Orion, Peru
09:30
(SPA) Optimization Drilling Efficiency at Los Pelambres Fabián Ortega, Milka Casanegra and Diego Palma, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
09:50
(SPA) Predictive System for Performance and Detection of Anomalies in Fuel Consumption of High-Tonnage Mining Truck Cristian Araya, Wilson Lara and Diego PalmaMinera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile; Jordaj Zuleta, Tesseracto Cosmos, Chile. Presented by Juan Pizarro
10:10
(SPA) Increase of Haul Truck Payload through Confirmation of Process Standard
Gonzalo Compan, Aldo Jofré, Francisco Alarcón y Martín Sagredo, Chuquicamata Division, Codelco, Chile 
BALLROOM B
Session 8: Process Improvement and Technology Innovation IV
Chair: TBC
08:20
Day 3 Program Update
08:30
(ENG) Characterization of the Effects of Microwave Irradiation on Iron Ore Tailing Laís Resende and Rodrigo Amaral, Vale, Brazil; Roberto Galery, Federal University of Minas Gerais, Brazil
08:50
(SPA) Obtaining Barite from the Tailings: Cerro Lindo Nexa Resources Peru César Matias and Gustavo de la Torre, Nexa Resources, Peru
09:10
(SPA) Tailings to Treasure: Pathways for Promoting Sustainability in Mine Waste Felipe Saavedra and Douglas Aitken, SMI-ICE, Chile; Glen Corder, Centre for Mined Land Rehabilitation, SMI, The University of Queensland, Australia
09:30
(SPA) Shipping Zone Automation in Radomiro Tomic Felipe Sagredo, Dagoberto David Obreque and José Manuel Valenzuela, Radomiro Tomic Division, Codelco, Chile
09:50
(SPA) Machine Learning Driven Decisions at SAG Mills: Minera Los Pelambres Francisco Dubournais, Fernanda Quinteros, Eduardo González, Rodrigo Cáceres, Carlos López, Felipe Figueroa, Nelson Manzanares, Hugo Acevedo and Cristian Ramos, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
10:10
TBC
10:30 - 11:00 Poster Session and Coffee Break
BALLROOM A
Session 9: Strategic Planning and Process Integration
Chair: TBC
11:00
(SPA) Fuel Management Best Practices in Mining Cristian Ramírez, FluidIntel South America, Chile
11:20
(SPA) Power Generation Optimization in Conveyor Belt System in Los Pelambres
Jorge Yoma, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
11:40
(SPA) Quality Control Improvement through Automation for Drilling Operations at Minera Los Pelambres Milka Casanegra and Fabián Ortega, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile; Bernabé López, Daniela Aguirre and Marcelo Muñoz, TIMining, Chile
12:00
(SPA) ELOS Control for the Optimization of Ore Recovery on Sub Level Stoping Method, Cerro Lindo Mine Felipe Goes, Bernardino Chuaa and Gustavo Cruzado, Nexa Resources, Peru
12:20
(SPA) Effective Utilization Improvement of Hauling Fleet at Minera Los Pelambres Cristian Araya, Wilson Lara and Diego Palma, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
12:40
(SPA) Staff Management Optimization Using Agile Methodology Case Study: Excavation Works of the Crushing System
Cristian Gerbier and Fredy Varas, Vice-presidency of Projects, Codelco, Chile
BALLROOM B
Session 10: Assets Management, Maintenance and Supply Chain
Chair: TBC
11:00
(ENG) Issues to Implement Maintenance Plans Based on RCM Basics at Nexa Resources Carlos Bardales, Frederico Silva and Santos Rivera, Nexa Resources, Peru and Brazil
11:20
(ENG) Decoding the DNA of First Quartile Maintenance Performance in Mining Joel Thibert, Patrick Neise and Camilo García, McKinsey & Company, Chile and USA
11:40
(SPA) Optimized Energy Allocation in a Multi-Contract Scenario Erik Duarte, Hermógenes Zepeda and Oliver Hamann, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
12:00
(ENG) Asset Management Model: Heavy Mobile Equipment in a Mining Company Vitoria Calvi, Arthur Linhares, Marcelo Pires, Carlos Garcia and Frederico Silva, Nexa Resources, Brazil and Peru
12:20
(SPA) Elements for Recovery of a Contract in Crisis Excavation Case of the Crushing System Northern Andes Project Alejandra Matus and Fredy Varas, Vice-presidency of Projects, Codelco, Chile

12:40
(SPA) Integrated Approach and Operability Study Applied to a Life of Asset Plan, Los Bronces, Anglo American Claudio Galleguillos and Carolina Toro, Hexagon Mining, Chile; Andrés Fierro-Jones, Anglo American, Chile
13:00-14:20 Lunch
BALLROOM A & B
Plenary Session 2
Chair: TBC
14:20
(SPA) Commissioning of Underground Chuquicamata (Title TBC) Nicolás Rivera, General Manager, Chuquicamata Division, Codelco, Chile
14:50
Invited speaker TBC
15:20
(SPA) Enami 2018-2022: Management Challenges Robert Mayne-Nicholls, Executive Vice President, Empresa Nacional de Minería, ENAMI, Chile
BALLROOM A & B
Closing Ceremony
15:50
Conference Balance and Final Comments
  • Carlos Barahona, Minexcellence 2020 Executive Director; General Manager, Gecamin, Chile
  • Brett Garland, Minexcellence 2020 Co-organizer; Director, Minerals Industry Safety and Health Centre, Sustainable Minerals Institute (SMI), University of Queensland, Australia
  • Jacopo Seccatore, Minexcellence 2020 Co-organizer; Director, iUAI Mining Center, Universidad Adolfo Ibáñez, Chile
  • Mauricio Larraín, Minexcellence 2020 Chair; General Manager, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
16:00-16:20 Farewell Coffee