Image Gallery
  Print
Log In        Sign Up

To access presentations and images, please create a new user account with your email and a personal password. Click on SIGN UP above to register. If your email is already part of the system, you can access the site by clicking Log In.


Save PDF

Technical and Social Program

May 15 - 17, 2019. Hotel Sheraton Santiago, Chile

 

 

WEDNESDAY, MAY 15

PRE-CONGRESS ACTIVITIES (open for congress participants)

09:00-13:00  SANAP Meeting – South American Network on Acid Prevention

15:00-17:30  Water Footprint Side Event

CONGRESS ACTIVITIES

15:00-19:00 Registration, Foyer

18:00-18:30 Authors and Session Chair Coordination Meeting, Ballroom C

 

FRIDAY, MAY 15
BALLROOM A & B
Inaugural ceremony
19:00
Words of welcome
  • Mimy Mackenzie, Conferences and Publications Head, Gecamin, Chile 
  • Jacques Wiertz, Water Congress 2019 Technical Program Chair; Associate Professor, Universidad de Chile
  • Gladys Vidal, Water Congress 2019 Co-organizer; Director, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y la Minería, Chile
  • Neil McIntyre, Water Congress 2019 Co-organizer; Group Leader, Sustainable Minerals Institute (SMI), University of Queensland, Australia
  • Christian Cintolesi, Water Congress 2019 Co-Chair; Lead Water, Americas, Anglo American, Chile
  • Juan José Gross, Water Congress 2019 Co-Chair, General Manager, Filiales y Servicios Ambientales, Grupo Aguas, Chile

Opening Address

Objetivos de desarrollo sustentable y agua: el aporte suizo                                                                                                                                Arno Wicki, Ambassador, Embassy of Switzerland in Chile, Switzerland

20:00 - 21:30 Welcome reception. Foyer
SATURDAY, MAY 16
BALLROOM A & B
Plenary session 1
Chair: Gladys Vidal, Director, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y la Minería, Chile
08:20
Day 2 program update
08:30
(ENG) Challenges and opportunities with the implementation of reuse in the United States Greg Wetterau, Vice President, CDM Smith, USA
09:00
(SPA) Facilitando la transición de la industria hacia una economía circular

Juan José Gross, Gerente General, Filiales y Servicios Ambientales, Grupo Aguas, Chile

09:30
(SPA) Reforma al código de aguas y formulación de planes de gestión estratégica de cuencas Óscar Cristi, Director, Dirección General de Aguas, Ministerio de Obras Públicas, Chile
10:00 - 10:50 Coffee break. Foyer. Courtesy of Black&Veatch
BALLROOM A
Session 1: Integrated watershed management
Chair: Greg Wetterau, CDM Smith, USA
10:50
(SPA) Aspectos económicos de la gestión integrada del agua en un territorio afectado con varias cuencas: el caso del Sureste español Martín Sevilla y Teresa Torregrosa, Universidad de Alicante, España
11:10
(ENG) Integrated hydrological and economic modelling of Chile’s upper Aconcagua basin Juan Ossa-Moreno and Neil McIntyre, University of Queensland, Australia; James Smart, Griffith University, Australia; Josué Medellín, University of California, USA; Diego Rivera, Universidad de Concepción, Chile; and Douglas Aitken, SMI-ICE, Chile
11:30
(SPA) Cabeceras de cuenca, proyectos de inversión en Perú y legislación del agua Guido Bocchio, Southern Peru Copper Corporation, Perú
11:50
(ENG) Water and climate change from an ecosystem and biocultural perspective: what should we adapt to? Diego Guerrero, Fundación Agua, Chile
12:10
(ENG) Water management at El Teniente Mine, Chile Rodrigo Correa, Marcelo Vera and César Guzman, El Teniente Division, Codelco, Chile
12:30
(ENG) Minas Rio regional water balance Thaisa Xavier, Andre Campos, Tiago Alves and Christian Cintolesi,  Anglo American, Brazil
BALLROOM B
Session 2: Efficient water use: maximizing the added value of water
Chair: Francesco Iula, EcoRiles, Chile
10:50
(SPA) Operación agronómica y mantenimiento de sistemas de riego tecnificado Luis Riveros, G&A Ingenieros Consultores, Chile
11:10
(ENG) Comprehensive handling and optimization of the use of water in mining, procedures and analysis tools Agustín Álvarez, Yasna Cortez and Jorge Guarda, Ausenco, Chile
11:30
(SPA) Aplicación móvil para la medición de instrumentos analógicos geográficamente distantes Daniel Valdés e Ignacio Silva, Tiaxa, Chile; Eric Figueroa, Los Bronces, Anglo American, Chile
11:50
(SPA) Herramientas de reportabilidad de aguas aplicado a la minería Ignacio Farías, Gisela Galvez, Claudia Martinez y Sofía Mordojovich, WSP Consulting, Chile; y Fabián Martínez y Christian Cintolesi, Anglo American, Chile
12:10
(SPA) La importancia de administrar recursos hídricos en la pequeña agricultura José Luis Oyanadel, Comunidad de Aguas Subterráneas, La Ligua Oriente (Provincia de Petorca), Chile
12:30
(SPA) Un enfoque para estudios de eficiencia hídrica en minería Francisca Plaza, Omar Gaete y Marcelo Labrín, Stantec, Chile
BALLROOM C
Session 3: Desalination and membrane treatments (I)
Chair: Andreína García, AMTC, Chile
10:50
(SPA) An appraisal of public policy to replace freshwater with desalinated seawater in the Chilean mining industry Amaya Alvez, Diego Rivera, Marcelo Vergara y Fernando Concha, Universidad de Concepción, Chile; Neil McIntyre, SMI, The University of Queensland, Australia; and Douglas Aitken, SMI-ICE, Chile
11:10
(ENG) Reducing the cost of desalination with next generation high rejection SWRO TFN membranes Eugene Rozenbaoum, Simon Bae, Hoon Hyung and Victor Casarreal, LG Chem, USA
11:30
(SPA) Influencia de la incorporación de nanopartículas de hierro y cobre en membranas de desalinización Yurieth Quintero, Ana Llanquilef, Mauricio Morel y Andreina Garcia, Universidad de Chile; María Armendáriz, Instituto Tecnológico de Sonora, México; Leandris Argentel, Instituto Tecnológico del Valle del Yaqui, México; y Alejandra García, Centro de Investigación en Materiales Avanzados, México
11:50
(SPA) Modelado de la capacidad anti-biofouling de nanopartículas de cobre en membranas de OR modificadas Rodrigo Quezada, Cristian Salgado, Humberto Estay y Andreina Garcia, Universidad de Chile
12:10
(ENG) Microbial desalination for low energy drinking water Mirko Faccini, Leslie Diaz and Maria Ángeles García, Leitat, Chile; and Eduard Borràs, Pau Bosch-Jimenez, Sandra Martínez-Crespiera and Diego Morillo, Leitat Technological Center, Spain
12:30
(ENG) Cost effective selection of high efficiency high pressure pumps in SWRO desalination applications Antonio de la Torre, Sulzer Bombas, Spain
12:50 - 14:20 Lunch. El Bohío Park
BALLROOM A
Session 4: Water resources inventories and watersheds studies (I)
Chair: José Luís Arumí, Universidad de Concepción, Chile
14:20
(ENG) How tritium reveals realistic streamflow ages Mike Stewart, Aquifer Dynamics and GNS Science, New Zealand; and Uwe Morgenstern, GNS Science, New Zealand
14:40
(ENG) Use of geochemical tools for evaluation of sources of water for wetlands in the Peine area, Salar de Atacama, northern Chile Ramón Aravena, University of Waterloo, Canada; and Gonzalo Auria and Álvaro Henríquez, Corrado Tore, SQM Salar, Chile
15:00
(SPA) Barreras flexibles de contención de aluviones, diseño y proyectos implementados en Latinoamérica
Germán Fischer, Geobrugg Andina SpA., Chile
15:20
(SPA) Incertidumbre de parámetros hidrogeológicos en simulaciones predictivas Valeria Godoy y Claudia Martinez, WSP Consulting, Chile; y Tomás Opazo, Consultor Independiente, Chile
15:40
(ENG) State-of-the-practice PMP and meteorological parameter development for tailings storage facilities, El Abra Mine, Chile Bill Kappel, Applied Weather Associates, USA
BALLROOM B
Session 5: Responsible management of industrial and mining effluents (I)
Chair: Venecia Herrera, Universidad Arturo Prat, Chile
14:20
(SPA) Cambio de paradigma en RILES mineros y de alimentos: recuperación con procesos de membranas Beatriz Cancino y Paula Pinto, Inpromem, Chile; y Carlos Hurtado, Escuela de Ciencias del Mar, Chile
14:40
(SPA) Humedales construidos: una tecnología verde emergente para el tratamiento de fósforo en efluentes industriales Valentina Carrillo, Ana María Leiva y Gladys Vidal, Universidad de Concepción, Chile
15:00
(SPA) Determinación del potencial de valorización energético de efluentes de la industria láctea: prueba de concepto Valentina Ortega y Andrés Donoso, Cetaqua, Chile; y Diego Olivares, Viviana Valdivia y Francesco Iula, EcoRiles, Chile
15:20
(SPA) Biorremoción de nitrógeno, uranio y metanol provenientes de la minería del uranio Mariano Venturini, Comisión Nacional de Energía Atómica, Argentina
15:40
BALLROOM C
Session 6: Desalination and membrane treatments (II)
Chair: Emiliio Gabbrielli, Torey Membrane, Brazil
14:20
(ENG) Measurement of ATP in seawater as a technique to monitor reverse osmosis systems Timothy Deschaines, Subhanjan Mondal and Said Goueli, Promega, USA; Almotasembellah Abushaban and Sergio Salinas-Rodriguez, IHE Delft Institute for Water Education, Netherlands; and Maria Kennedy, IHE Delft Institute for Water Education and Het Waterlaboratorium, Netherlands
14:40
(SPA) Uso de cal en procesos de desalinización Luc Iglesias, Sodimate, Francia; e Isadora Barros, Tecfluid, Chile
15:00
(SPA) Aumento de la tasa de recuperación del 75% a más del 90% mediante osmosis inversa de flujo reverso Sergio Seliger y Mario Sadovnik, Aquavant, Chile
15:20
(ENG) Separation of calcium and magnesium from seawater using diananofiltration Fernanda Durán and Rodrigo Bórquez, Universidad de Concepción, Chile
15:40
(ENG) Membrane distillation for fresh water production by waste heat in Chile: theoretical techno-economic study Sebastian Teichert, Centro de Tecnologías para Energía Solar, Chile; Daniel Winter and Joachim Koschikowski, Institute for Solar Energy Systems, Germany
16:00-16:30 Coffee break. Foyer. Courtesy of Black&Veatch
BALLROOM A
Session 7: Water infrastructures
Chair: Edson Landeros, Cetaqua, Chile
16:30
(SPA) Optimización de la definición de capacidad de sistemas de suministro de agua para proyectos mineros Raymond Philippe, Black & Veatch, Chile
16:50
(SPA) Evaluación del estado de redes de agua potable mediante la utilización de modelos de deterioro José Luis Baquedano y Edson Landeros, Cetaqua, Chile; Carlos Poblete, Mario Donoso y Ricardo Navarro, Aguas Andinas, Chile
17:10
(SPA) Cautelando la operación, mantención y vida útil de las líneas de transporte de fluido René Sidgman, Asicorp Piping, Chile
17:30
(ENG) Unraveling the causes of well inefficiencies Thomas Hanna, Johnson Screens, USA
17:50
(ENG) Mike Mine – cloud based real-time mine water management operations Michael Gabora, DHI Water & Environment, USA
18:10
(SPA) Manejo y control de riesgo crítico agua/barro en la mina El Teniente Alejandro Morales, Nelson Candia, Nicolás Celis y Rodrigo Quiroz, División El Teniente, Codelco, Chile
BALLROOM B
Session 8: Responsible management of industrial and mining effluents (II)
Chair: Osvaldo Adurive, SRK Consulting, Peru
16:30
(SPA) Economía circular PTAR Chapultepec Alejandro Villagrán y Carlos Chávez, Suez, Chile
16:50
(SPA) Perspectivas regulatorias respecto a extracciones de agua en barreras hidráulicas en proyectos mineros Paulina Riquelme, Carolina Häberle y Paula Reyes, Eelaw Medio Ambiente y Energía Asesorías Legales, Chile
17:10
(ENG) Sustainable and effective tailings treatment in active mines Uwe Seebacher and Rainer Raberger, Andritz, Austria
17:30
(SPA) Deshidratación de relaves: recuperación rápida de agua mediante el uso de decanters centrífugos Robert Klug, Flottweg, Alemania; y Pablo Saavedra, Fishtec, Chile
17:50
(SPA) Remediación de aguas subterráneas contaminadas por hidrocarburos: legislación nacional e internacional Marta González, Litoclean, España
18:10
(ENG) Smart sustainable and effective water management in active and closed mines Uwe Seebacher, Andritz, Austria
BALLROOM C
Session 9: Desalination and membrane treatments (III)
Chair: Felix Alcayaga, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
16:30
(SPA) Medidas de salinidad en línea con supervisión telemétrica para el control de vertidos de salmuera Óscar Valenzuela y Carlos Venegas, Análisis Ambientales, Chile
16:50
(SPA) De individuos a comunidades: ¿cómo detectamos el efecto de las descargas de salmuera en sistemas marinos en Chile? Enzo García y Ricardo Barra, Universidad de Concepción, Chile; Rodrigo Martín, Natura Medioambiente, Chile; Rodrigo Orrego, Ricardo Guiñez y Fernando Valenzuela, Universidad de Antofagasta, Chile
17:10
(ENG) Scale inhibition in high solids slurry–financial and production impact in a gold mine operation Kirill Bakeev, Andrew DiMaio, Erin Doherty, Martin Zalite and Alex Zhang, Solenis, USA; Victor Lugo-Gonzalez, Franklin Espinosa, Fabio Ramirez, Michael Hagarty, Solenis, Dominican Republic; and Leroy Danks y Carmen DeLeon, Barrick PVDC, Dominican Republic
17:30
(ENG) Water scale and corrosion indices, myths and reality Luis Cuetos, Independent Consultant, Chile
17:50
(SPA) Insight Suez, la nueva era digital en el tratamiento del agua para las membranas Alexandre Moreira, Suez, Chile
18:10
18:30 - 19:15 Networking cocktail. Foyer
SUNDAY, MAY 17
BALLROOM A & B
Plenary session 2
Chair: Neil McIntyre, Group Leader, SMI-CWiMI, Australia
08:20
Day 3 program update
08:30
(SPA) La nueva forma de administrar recursos hídricos en organizaciones de usuarios Carlos Araya, Administrador, Comunidad de Aguas Subterráneas Copiapó, Chile
09:00
(SPA) Políticas de cambio climático y su relación con la gestión de recursos hídricos en Chile Maritza Jadrijevic, Coordinadora de Adaptación al Cambio Climático y Desarrollo de Capacidades Climáticas, Ministerio del Medio Ambiente, Chile
09:30
(SPA) Gestión del agua en Minera Candelaria Félix Alcayaga, Subgerente de Servicios y Procesos, Compañía Contractual Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
10:00 - 10:50 Coffee break. Foyer. Courtesy of Black&Veatch
BALLROOM A
Session 10: Water resources inventories and watersheds studies (II)
Chair: Carolina Soto, WSP Consulting, Chile
10:50
(SPA) Dinámica del aporte glaciar a la cuenca del río Yeso durante el periodo de ablación 2017/2018 Diana Quevedo-Tejada, Edson Landeros y Diego Olivares, Cetaqua, Chile; James McPhee y Alexis Caro, Universidad de Chile; Carlos Berroeta, Carlos Poblete y Jorge Reyes, Aguas Andinas, Chile; Harry Fleege y Javier Carvallo, Junta de Vigilancia del Río Maipo, Chile; y José Luis Fuentes, Sociedad del Canal de Maipo, Chile
11:10
(SPA) WebMonitoring: plataforma web para monitoreo de variables hidrológicas e hidrogeológicas en línea Mónica Fuenzalida y José Yáñez, WSP Consulting, Chile
11:30
(SPA) Tecnologías de monitoreo de procesos hidrológicos: ejemplos, ventajas y riesgos José Luis Arumí y Octavio Lagos, Universidad de Concepción, Chile; Enrique Muñoz, Universidad Católica de Concepción, Chile; y Ricardo Oyarzún, Universidad de La Serena, Chile
11:50
(SPA) Procesos dinámicos en los ecosistemas de Pampa Lagunilla, norte de Chile Venecia Herrera, Cristian Carrasco, Marcela Gaete y Evelyn Contreras, Universidad Arturo Prat, Chile
12:10
(ENG) Understanding the impact of mining on groundwater dynamics Uwe Morgenstern, GNS Science, New Zealand; and Mike Stewart, GNS Science and Aquifer Dynamics, New Zealand
12:30
(SPA) La incertidumbre en la recarga como medio de modelación integrada de cuencas Esteban Véliz y Carlos Granifo, WSP Consulting, Chile
BALLROOM B
Session 11: Acid mine drainage prediction, prevention and treatment
Chair: Ricardo Ruano, Compañía Minera Barrick, Chile
10:50
(SPA) Mejores técnicas disponibles en la caracterización y tratamiento de efluentes ácidos de mina Osvaldo Aduvire y Nereyda Loza, SRK Consulting, Perú
11:10
(ENG) Efficient design of the HDS treatment process for acidic mine water Jim Stefanoff and Tavis Rogers, Jacobs Consultancy, USA
11:30
(SPA) Lixiviación de residuos mineros y su potencial efecto en el tiempo sobre cuerpos de agua Daniel Sierra, Carlos Venegas, Sebastián Vazques y Fernando Burgos, Análisis Ambientales, Chile
11:50
(ENG) Control of Inorganic Fouling During the Nanofiltration of Acid Mine Drainage Francisco Jara, Luis Pino, Alex Schwarz and Rodrigo Bórquez, Universidad de Concepción, Chile
12:10
(SPA) Evaluación del riesgo asociado al uso de las aguas circundantes a un depósito de relaves Carla Calderón, Raquel Charte y Andrés Delzo, Fundación Chile, Chile; Kai Klingenberg, Inria, Chile; y Víctor Valdebenito, Minera Los Pelambres, Antofagasta Minerals, Chile
12:30
(SPA) Flotación por aire disuelto para la eliminación de metales provenientes de la minería y metalurgia Leticia López, Olga Ferrer, Enrique Ferrero, Ana Jiménez y Jorge Malfeito, Acciona Agua, España
BALLROOM C
Session 12: Quality of water supply: characterization and conditioning
Chair: Patricia Fuentes, CORFO, Chile
10:50
(SPA) Análisis comparativo de diferentes pretratamientos antes de un sistema de ultrafiltración Patrick Buchta, Roland Winkler y Peter Berg, inge GmbH, Alemania; Denis Vial, BASF, Francia; Javier Uribe, BASF, España; y Felipe Aravena, Ecopreneur, Chile
11:10
(SPA) Influencia de iones disueltos en el agua de proceso utilizada en la flotación de minerales Cu-Mo Leopoldo Gutiérrez, Rodrigo Yepsen y Andrés Ramírez, Universidad de Concepción, Chile
11:30
(ENG) Ionic conductivity soft-sensors applied to saline waters Jesús Casas, Melissa Rojas y Aldo Fuentes, Universidad Santa María, Chile
11:50
(SPA) Abastecimiento de agua potable en zonas aisladas. Necesidad, contingencias y desafíos Álvaro Moreno, SWS Chile
12:10
12:30
12:50 - 14:20 Lunch. El Bohío Park
BALLROOM A
Session 13: Water reuse, treatment and recycling
Chair: Felipe Aravena, Ecopreneur, Chile
14:20
(SPA) Herramienta de ayuda a la decisión para la optimización de procesos innovadores en la regeneración de aguas de Oil&Gas Clara Sanromà, Carlos Bayona, Ana Jiménez, Olga Ferrer y Jorge Malfeito, Acciona Agua, España
14:40
(ENG) The limitations of community-oriented water management platforms in the absence of good faith
Nigel Wight, SMI-ICE, Chile; and Nadja Kunz, University of British Columbia, Canada
15:00
(SPA) Contribución de las plantas de tratamientos de aguas servidas a la diseminación de genes de resistencia a antibióticos Ana María Leiva y Gladys Vidal, Universidad de Concepción, Chile
15:20
(SPA) Reactores de ultrafloculación para el espesamiento de relaves de cobre Fernando Betancourt, Pablo Cornejo, Diana Celi, Alonso Pereira y Marco del Río, Universidad de Concepción, Chile
BALLROOM B
Session 14: Water infrastructures (II)
Chair: Carlos Berroeta, Aguas Andinas, Chile
14:20
(SPA) Diseño de estabilidad de estructuras de madera para el control de erosión aplicado al río Madre de Dios, Perú Luis Huaranca y Esmeralda Atarama, Anddes Asociados, Perú
14:40
(SPA) Estudio del comportamiento de sedimentos en bifurcaciones para bocatomas, mediante modelación numérica Yesenia Siancas y Esmeralda Atarama, Anddes Asociados, Perú
15:00
(SPA) Manual técnico del agua: versión digital y completamente gratis Ana Espina, Suez, Chile
15:20
(SPA) Autorizaciones sectoriales y obras hidráulicas: diagnóstico y propuestas Paulina Riquelme, Paula Reyes y Matías Cubillos, Eelaw Medio Ambiente y Energía Asesorías Legales, Chile
BALLROOM C
No session
14:20
No session
14:40
No session
15:00
No session
15:20
No session
15:40-16:00 Coffee break. Foyer. Courtesy of Black&Veatch
BALLROOM A & B
Plenary session 3
Chair: Christian Cintolesi, Lead Water Américas, Anglo American, Chile
16:00
(SPA) Escenarios Hídricos 2030 Ulrike Broschek, Subgerente de Sustentabilidad, Fundación Chile, Chile
16:30
(SPA) Interconexión hídrica, una solución para el abastecimiento hídrico de la minería en el norte de Chile: amenazas y desafíos
Javier Balbontín, Research Engineer, SMI-ICE, Chile; Neil McIntyre, Liliana Pagliero, Melanie Kohring, SMI-The University of
Queensland, Australia; José Tomás Morel, Consejo Minero, Chile; and Jacques Wiertz, Universidad de Chile
17:00
(SPA) Proyecto agua desalada Distrito Norte de Codelco Álvaro Hernández, Director Corporativo de Recursos Hídricos, Codelco, Chile
BALLROOM A & B
Closing ceremony
17:30
Congress balance and final comments
  • Jacques Wiertz, Water Congress 2019 Technical Program Chair; Associate Professor, Universidad de Chile
  • Gladys Vidal, Water Congress 2019 Co-organizer; Director, Centro de Recursos Hídricos para la Agricultura y la Minería, Chile
  • Neil McIntyre, Water Congress 2019 Co-organizer; Group Leader, Sustainable Minerals Institute (SMI), University of Queensland, Australia
  • Christian Cintolesi, Water Congress 2019 Co-Chair; Lead Water, Americas, Anglo American, Chile
  • Juan José Gross, Water Congress 2019 Co-Chair, General Manager, Filiales y Servicios Ambientales, Grupo Aguas, Chile