Image Gallery
  Print
Log In        Sign Up

To access presentations and images, please create a new user account with your email and a personal password. Click on SIGN UP above to register. If your email is already part of the system, you can access the site by clicking Log In.


Save PDF

Technical and Social Program

June 6 - 8, 2018. Hotel Santiago, Chile

 

 

WEDNESDAY, JUNE 6

16:00-19:00 Registration, Foyer

18:00-18:30 Authors and Session Chair Coordination Meeting, Ballroom A & B

THURSDAY, JUNE 06
Ballroom A&B
Inaugural Ceremony
19:00
Words of Welcome
  • Bárbara Alcayaga, Automining 2018 Manager; Conference and Publications Manager, Gecamin, Chile
  • Javier Ruiz del Solar, Automining 2018 Co-organizer; Executive Director, AMTC, Universidad de Chile
  • Claudio Urrea, Automining 2018 Co-organizer; Professor, Universidad de Santiago de Chile
  • Luis Bergh, Automining 2018 Co-organizer; Professor, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
  • Fernando Romero, Automining 2018 Chair; Manager Site Operations Minerals Americas, Technology, BHP

Opening Address

Creating the Future of Mining through Integration and Automation

Jacques Wannenburg, Vice President Technology Enterprise Systems, BHP

20:00 - 21:30 Welcome Reception
FRIDAY, JUNE 07
Ballroom A & B
Plenary Session 1
Chair: Cecil Noton, Digital Systems Manager, Teck, Chile
08:20
Daily Program Updates
08:30
(SPA) Key Challenges for an Operation and Support Model for IT-OT Integration Fernando RomeroManager Site Operations Minerals Americas, Technology, BHP
09:00
(SPA) Innovation and Automation at the Crossroads Rafael Estrada, Manager of Information Technology, Telecommunications and Process Control, Minera Antamina, Peru
09:30
(SPA) Automation, Remote Operation and Integration of Operations: Codelco's Future Vision Sebastián Carmona, Corporate Innovation Manager, Codelco, Chile
10:00 - 10:40 Coffee Break. Foyer
Ballroom A
Session 1: Smart Instrumentation and Sensors I
Chair: César González, Sierra Gorda, Chile
10:40
(ENG) On-Line Mill Charge Analysis for Throughput and Liner Life Optimization Peter Blanz, Ville Suontaka and Ari Rantala, Outotec, Finland
11:00
(SPA) Real-Time Copper Concentration Monitoring for an Electrowinning Plant: Application at Mantos Copper César Ojeda, Nicolaides, Chile; Camila Bustamante, Mantos Blancos, Chile; and Darren Hill, MIPAC, Australia
11:20
(SPA) Operational Losses Estimation Due to Spargers Degradation in Flotation Columns Luis Bergh, Claudio Acuña and Claudia Cantellano, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
11:40
(SPA) Development of a Magnetite Content Analyzer for Iron Ore Pellets based on Magnetic Properties Cristiano Silva and Thiago Euzébio, Instituto Tecnológico Vale, Brazil; Sávio Silva, Universidade Federal de Ouro Preto, Brazil; Eduardo Trés and Frederico Mayerhofer, Vale, Brazil
12:00
(SPA) Online Mineralogy Analyzer on Copper Slurry at Chuquicamata Division Concentrator Plant Cristian Rodríguez, Gabriel Berkowitz and Héctor Lizama, CodelcoTech, Chile; Héctor Carreño, Chuquicamata Division, Codelco, Chile; Osvaldo Maldonado, Rubén Vásquez and Nicolás Turen, SAX Soluciones Analíticas, Chile
12:20
(SPA) Present and Future of Wireless Networks for Mining Automation Marcelo  Villalobos, Protab, Chile 
Ballroom B
Session 2: Data Mining and Analytics, IoT and Communications
Chair: Rodrigo Martínez, CAP Minería, Chile
10:40
(SPA) An Industrial Internet Platform for Real-Time Fault Diagnosis Using Statistical Methods and Neural Networks Saúl Langarica and Felipe Núñez, Pontificia Universidad Católica de Chile; and Christian Ruffelmacher, Siemens, Chile
11:00
(SPA) Multivariable Analysis and Data Mining tools in Chuquicamata Copper Refinery Luis Pérez, INNOVAXXION, Chile; Jorge Ipinza, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile; and Marco Cifuentes, Chuquicamata Division, Codelco, Chile
11:20
(SPA) A Machine Learning and Data Analysis Approach to Improve Productivity in Mining Operations Luis Alfaro, Matías Benavides, Diego Cáceres, Daniel González and Daniel Fuentes, Komatsu, Chile
11:40
(ENG) Hyper Resolution Imaging and Visualization for the Automated Inspection of Vertical Shafts Jakob König, Michael Brandner and Paul O’Leary, University of Leoben, Austria
12:00
(SPA) Rethinking Fleet and Personnel Management in the Era of IoT, Big Data, and Low-Cost Tablet Technology Guido PérezMine Site Technologies, USA; and Sean Dessureault, MISOM Technologies, USA
12:20
(SPA) Virtualization for a Robust Solution on Large Multiple DeltaV Zones System Carlos Collado, Minera Los Pelambres, Chile
12:40-14:00 Lunch. Poolside Terrace
Ballroom A
Session 3: Process Modeling, Advanced Control and Optimization I
Chair: David Vergara, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
14:00
(ENG) Implementation of Advanced Process Control Systems Using Embedded DCS Modules versus External APC Software Filiberto Orrante, Alan Gomez and Loay Khartabil, SGS, Canada
14:20
(SPA) Rougher Circuit Simulator Based on Phenomenological Model Fitted with Industrial Data Luis Bergh, Juan Yianatos, Claudio Acuña and Karen Inostroza, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile; Marcelo Adaro and Sergio Rubilar, Los Bronces, Anglo American, Chile
14:40
(ENG) Advanced Milling and Flotation Process Control at a PGM Concentrator Drishti Beesham and Timothy Mashakane, Mintek, South Africa; and Msizi Jali, Tharisa Mine, South Africa
15:00
(ENG) Hardware-in-the-Loop Testing Platform of a Predictive Controller Applied to Simulated Regrinding Circuit Lucas Reis and Ênio Júnior, Universidade Federal de Ouro Preto, Brazil; and Thiago Euzébio, Instituto Tecnológico Vale, Brazil
15:20
(SPA) Iron Grinding Advanced Control Implementation to Improve Mineral Throughput and Size Classification Tomás Carricajo, ANDRITZ, Chile; Alejandro Fuentealba, CAP Minería, Chile
Ballroom B
Session 4: Maintenance, Conditioning and Process Monitoring
Chair: Víctor Babarovich, Gecamin, Chile
14:00
(SPA) Wireless Remote Vibration and Temperature Condition Monitoring: Application at CMPC Pulp Plant Nicolás Pérez, NYM/Nicolaides, Chile; Luis Sáez, CMPC Celulosa, Chile; and Pierre Colon, I-Care Reliability Group, Belgium
14:20
(ENG) Condition Monitoring of Hydraulics in Heavy Plant and Machinery Stefan Nussdorfer, Roland Ritt, Christopher Rothschedl and Paul OLeary, University of Leoben, Austria
14:40
(SPA) Caterpillar 793 Engine Predictive Analysis Based on Real Time Power Units Temperatures Monitoring Osvaldo Álvarez, Minera Candelaria, Lundin Mining, Chile
15:00
(SPA) Machine Learning Approach to Fault Detection and Identification on Mobile Mining Equipment Pierre de Lamberterie, Pablo Vera and Marcos Castro, Emerson Electric, Chile; Francisco Galdames and Juan Pablo Pérez, Carlos Aravena, Daniel Schulz and Claudio Pérez, Advanced Mining Technology Center, Chile
15:20
(SPA) Application of Monitoring Technologies to Increase the Performance of Hydrocyclones Eduardo Putz, Weir Minerals, Chile
15:40-16:20 Coffee Break. Foyer
Ballroom A
Session 5: Fault Analysis and Detection, Fault Tolerant Control and Safety
Chair: Claudio Urrea, Universidad de Santiago de Chile
16:20
(ENG) Fuzzy Fault Tolerant Controller Applied in an Iron Ore Concentrate Dewatering Plant Ênio Júnior, Instituto Tecnológico Vale, Brazil; Thiago Euzébio, Universidade Federal de Ouro Preto, Brazil; Antônio Ferreira and Vinícius Moreira, Vale, Brazil
16:40
(SPA) On-Line Monitoring and Fault Detection in a Pilot Rougher Flotation Circuit Luis Bergh, Juan Yianatos and Gian Bravo, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
17:00
(SPA) A Knowledge Management Approach to Early Breakdown Detection and Efficient Repair of Mining Trucks Matías Benavides, Diego Cáceres and Jenny Góngora, Komatsu, Chile
17:20
(SPA) Start-Stop Retrofit for Mine Haul Dump Trucks Juan Muñoz, Bosch, Chile; and Christian Jensen, Anglo American Copper, Chil
17:40
(ENG) Automation to Provide Safe Underground Productivity: El Teniente Case Rob Derries, RCT, Australia; Norma Vargas, Rafael Guzmán and Nicolás Montecino, El Teniente Division, Codelco, Chile
18:00
(SPA) Automatic Irrigation of Mining Roads Juan Francisco González, Pampa Norte, BHP, Chile; and Rodrigo Olguín, Eye3, Chile
Ballroom B
Session 6: Process Modeling, Advanced Control and Optimization II
Chair: Freddy Gómez, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
16:20
(ENG) Shifting the Mindset on Process Optimization for Better Results Eduardo Oliveira, Juliana Vieira, Reynaldo Gago, Flavio Thimotio and Ruda Grossi, IHM Stefanini, Brazil; and Ribamar Zilmar, Nexa Resources, Brazil
16:40
(SPA) Advanced Control and Optimization of the Ministro Hales Rougher Flotation Circuit using a Cascade MPC Strategy Marco Encina, Stjpe Halat, Gonzalo Fernández, Isabel Panire and Rodrigo Toro, Honeywell, Chile; Rodrigo Pozo and Francisco Meléndez, Ministro Hales Division, Codelco, Chile
17:00
(ENG) Supervisory Fuzzy Controller for Thickener Underflow Solids Concentration on a Simulated Platform Sabrina Magalhães, Universidade Federal de Ouro Preto, Brazil; and Thiago Euzébio, Instituto Tecnológico Vale, Brazil
17:20
(SPA) The Implementation of Automated Systems in Underground Mining: Experience Gained and Lessons Learned Ignacio Muñoz, Epiroc, Chile
17:40
(ENG) Optimal Cascade Controller Tuning Method Applied to the Density Control Loop of a Regrinding Process

Thiago Euzébio, Instituto Tecnológico Vale, Brazil; Diego Torga and Lucas Reis, Universidade Federal de Ouro Preto, Brazil

18:00
(SPA) Changing the Way to Operate and Maintain Mining Processes: Minerals Library Success Víctor Oropesa, ABB, Chile
18:20 - 20:00 Networking Cocktail. Foyer
SATURDAY, JUNE 08
Ballroom A
Session 7: Artificial Intelligence and Robotics, Tele-Operation and Cobots
Chair: Yousef Ibrahim, Federation University Australia
08:20
Daily Program Updates
08:30
(SPA) Improvement of Productivity and Quality of Chemical Laboratories Incorporating Robotization Mauricio Méndez, Codelco, Chile; Feliciano Herrera and Juan Alcaíno, Geoassay, Chile
08:50
(SPA) Active Rejection of Ground Disturbances for Efficient Payload Haul by Mining Loaders Giancarlo Troni, Miguel Torres and Mattia Rigotti, Pontificia Universidad Católica de Chile; and Fernando Auat, Universidad Técnica Federico Santa María, Chile
09:10
(SPA) Fault-Tolerant Robotized System Based on Joint Blockage for Uninterrupted Production Processes John Kern and Claudio Urrea, Universidad de Santiago de Chile
09:30
(SPA) Technologies for Mining 4.0 Patricio Morales, PSINet, Chile; Carlos Caballero, CCO Grupo Indómita, Chile;  and Francisco Amiama, Independent Consultant, Chile; Alejandro Jofré, Universidad de Chile
09:50
(SPA) A New Simulator for Autonomous Vehicle Software Development and Operators Training Paul Vallejos, Isao Parra and Javier Ruiz del Solar, AMTC, Universidad de Chile
Ballroom B
Session 8: Excellence in Mine Operations
Chair: Laura Mottola, Flow Partners, Chile
08:20
Daily Program Updates
08:30
(SPA) iCrusher: Smart Dumping Automation Solution for Primary Crushers to Maximize Truck Dumping Cycles Christian González, Indurad, Chile; Gabriel Solar, Thecné, Chile; and Matthias Schoenhofer, Indurad, Germany
08:50
(ENG) Leak Detection System Using Machine Learning Techniques Eduardo Oliveira, Mário da Fonseca, Daniele Kappes and Arthur Medeiros, IHM Stefanini, Brazil
09:10
(SPA) The Key Role of Communication Infrastructure in Remote and Automated Mining Systems in Underground Mines Gabriel Ramírez, Mine Site Technologies, Chile; and Denis Kent, Mines Site Technologies, Australia
09:30
(ENG) Teleoperation and Geofence Integration Eliminates Safety and Production Risk on Stockpile Operations Rob Derries, RCT, Australia
09:50
(SPA) Stabilization and Optimization of Tailings Thicknesses Using Advanced Control Applications Freddy Gómez and David Vergara, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
10:10-11:00 Coffee Break. Foyer
Ballroom A
Session 9: Process Modeling, Advanced Control and Optimization III
Chair: Daniel Silva, Minera Los Pelambres, Chile
11:00
(SPA) Advanced Process Control System for Tailings Thickening Optimization Jorge Gutiérrez, Rosa Barberán and Luis Nieto, Metso, Chile
11:20
(SPA) Support Expert Control System for Hydrometallurgy Richard Gómez, Alfonso Fenick and Alejandro Zepeda, DICTUC, Chile; Sergio Aguilera and Aldo Cipriano, Pontificia Universidad Católica de Chile
11:40
(ENG) Method for Dynamically Adjusting Parameters of an Iron Ore Mill in a Chemical Analysis Laboratory Gabriel Lott, Vale, Brazil; Frederico Guimarães; Universidade Federal de Minas Gerais; and Thiago Euzébio, Instituto Tecnológico Vale, Brazil
12:00
(SPA) Identification and Process Control with Artificial Neural Networks and PID Controller Eduardo Viera, Independent Consultant, Chile
12:20
(ENG) Teck Highland Valley Copper’s Froth Velocity Improvements with Advance Process Control Danny Calisaya and Eduardo Nunez, Teck Highland Valley Copper, Canada; and Simon Welsby, Teck Applied Research and Technology, Canada
Ballroom B
Session 10: Convergence of IT/OT and Internet of Things
Chair: Francisco Amiama, Independent Consultant, Chile
11:00
(ENG) Defining the Digital Roadmap to Prepare a Company for the 4.0 Industrial Revolution Constantino Seixas, Accenture, Brazil
11:20
(SPA) Increasing Productivity and Conserving Person-Hours through Automated Fuel Dispatching at Sierra Gorda Mine Miguel Cáceres, Sierra Gorda, Chile; Alberto Moreno and Devon Wells, Wenco, Canada
11:40
(ENG) Intelligent Asset Strategy Supported by Digital Solutions Felipe Carvalho, General Electric, Brazil; Sergio Canales, General Electric, Peru; Livia Soares, General Electric, Chile; and Kevin Shikoluk, General Electric, USA
12:00
(SPA) IT/OT Convergence: Why, How and What are the Impacts to the Mining Industry Fábio Fortes, Accenture, Chile
12:20
(SPA) Obtaining and Integrating Data for Productivity Management in Earthmoving Operations Contracts Iván Vargas, Leopoldo Bizama and Patricio Herrera, Project Vice Presidency, Codelco, Chile
12:40-14:00 Lunch. Poolside Terrace
Ballroom A
Session 11: Smart Instrumentation and Sensors II
Chair: Jaime Cortínez, Pucobre, Chile
14:00
(SPA) Distributed Sensing Technology to Detect Hot Spots on Conveyor Idlers: Application at Los Pelambres Nicolás Pérez, Nicolaides, Chile; Pablo Carvallo, Minera Los Pelambres, Chile; and Juan Cardona, Ap Sensing, Germany
14:20
(ENG) Assessing the Benefits of Automatic Grinding Control Using PST Particle Size Measurement Technology: Recent Developments Jaime Sepúlveda, J-Consultants, Chile; Robert Maron and Christian O’Keefe, CiDRA Minerals Processing, USA
14:40
(SPA) LIDAR-Based Displacement Estimation in Mining Applications Paul Vallejos, David Leottau and Javier Ruiz del Solar, AMTC, Universidad de Chile
15:00
(ENG) Material Density Inference in Weight Control Loaded in Railcars Wendelling Andrade and Carlos Teixeira, Accenture, Brazil; Andre Del Puppo and Emerson Klippel, Vale, Brazil
15:20
(SPA) Smart Protection Circuits for DC Link in Static Converters José Miguel Ibarra, MIRS, Chile; and Johan Guzmán, Universidad de Talca, Chile
Ballroom B
Session 12: Business Intelligence, Continuity and Operational Excellence
Chair: Javier Ruiz del Solar, AMTC, Universidad de Chile
14:00
(SPA) Design and Simulation of a Pre-Weakening System of Grinding by Electrical Pulses Diego Liu, Francisco Watkins and John Kern, Universidad de Santiago de Chile
14:20
(SPA) Mine Automation at El Teniente: Present and Future Nicolás Montecino, Juan Cristóbal Videla and Pablo Gándara, El Teniente Division, Codelco, Chile
14:40
(SPA) Integration of Solar Renewable Energy Systems in Mineral Processing Plants: Optimization, Control, Opportunities and Challenges Daniel Sbárbaro, Rubén Peña and Luis Morán, Universidad de Concepción, Chile
15:00
(ENG) Achieving Operational Excellence in the Mining Industry with Digital and Robotic Technology Gabriel Janakaraj and Adele Huard, Hard-Line, Canada; Dante Domínguez, Hard-Line, Chile
15:20
(SPA) Past, Present and Future of Industry 4.0 Tomás Godoy, Endress+Hauser, Chile; and Carlos Behrends, Endress+Hauser, Brazil
15:40-16:20 Coffee Break. Foyer
Ballroom A & B
Plenary Session 2
Chair: Fernando Romero, Manager Site Operations Minerals Americas, Technology, BHP
16:20
(SPA) Teck HVC's Flotation Start-Up Journey from Regulatory to APC Eduardo Nunez, Senior Process Control Engineer, Teck Highland Valley Copper, Canada
16:50
(SPA) Opex versus Capex in Mining Dalibor Dragicevic, Process Vice President, Cía. Minera Doña Inés de Collahuasi, Chile
17:20
(SPA) Empathetic Automation and Robotization to Innovate Mining Iván Vera, Founder, Innspiral, Chile
Ballroom A
Closing Ceremony
17:50
Congress Balance and Final Comments
  • Carlos Barahona, Automining 2018 Executive Director; General Manager, Gecamin, Chile
  • Javier Ruiz del Solar, Automining 2018 Co-organizer; Executive Director, AMTC, Universidad de Chile
  • Claudio Urrea, Automining 2018 Co-organizer; Professor, Universidad de Santiago de Chile
  • Fernando Romero, Automining 2018 Chair; Manager Site Operations Minerals Americas, Technology, BHP